Hlavní navigace

Koruna skokově oslabuje. Změní centrální banka svou rétoriku?

Luboš Mokráš

Koruna se po prolomení hranice 26 Kč za euro dostala až na úroveň 26,2. V pátek se zase vrátila zpět po hranici 26 korun. Propad se ale může znovu opakovat.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní trhy 

Makro data

Tento týden bude na data hodně slabý. V Americe to budou ve čtvrtek pokračující prodeje domů. Po slušných číslech za minulý týden z nemovitostního trhu by i ty měly potvrdit jeho pokračující oživení. V pátek osobní příjmy a výdaje, které by se nijak zásadně měnit neměly a především chicagský index nákupních manažerů. Tam se čeká růst na 50 bodů. Poté, co minulý týden celkem potěšil PMI za celé Státy, bychom se i tady mohly dočkat pozitivního překvapení. V Evropě budou zajímavá čísla za inflaci, nejdříve v Německu a v pátek za celou EMU. Čeká se v obou případech mírný růst na 1,4%. Nic, co by mělo znervózňovat ECB. Nezaměstnanost v EMU by podle očekávání analytiků měla poskočit na nový rekord. 

FX a FI

EURUSD posílil pod vlivem lepších dat z USA k 1,285–1,29. Data tento týden, zejména inflace v EMU, můžou přiživit očekávání na další snížení sazeb ECB, což je evidentně proti euru. Ani jinak nevidíme nic, co by mohlo EUR nějak výrazněji pomoci. Čekáme tak obchodování kolem stávajících hodnot, pokud dojde k pohybu, pak směrem k silnějšímu dolaru. 

dan_z_prijmu

CEE region 

Makro data

Také v regionu bude přísun dat minimální. V Polsku netrpělivě čekáme na zpřesnění HDP za 1Q13 včetně zveřejnění struktury. Předběžné číslo překvapilo růstem jen o 0,4 % r/r. Vzhledem k tomu, že to bylo poprvé, co polský statistický úřad zveřejnil předběžné číslo, se klidně můžeme dočkat výraznější korekce (ideálně směrem nahoru, blíže tomu, co očekával trh). V Maďarsku zasedá CB a nečeká se nic jiného než snížení o 25 bodů na 4,50 %. Mimochodem už desátý v řadě. 

FX a FI

Koruna se po té, co prolomila psychologickou hranici 26 a dostala se až na 26,20, v pátek vrátila zpět pod 26. Tím, že k prolomení už jednou došlo je ale opakování této situace více pravděpodobné. Navíc stouplo riziko, že vyrazí i dále k 26,50. Stále si myslíme, že pro takto slabé hodnoty není důvod, pokud by měla oslabovat dále, změnila by zřejmě svou rétoriku i ČNB. Oslabil i zlotý, který se dostal až na 4,21, kde byl naposledy skoro před rokem. Nepomáhají mu domácí data, ale tentokrát se na něm podepsaly i globální trhy (reakce na slova Bernankeho). V pátek už se ale vrátil pod 4,20 a v jeho případě čekáme, že by mohlo následovat ještě další mírné posílení. 

Našli jste v článku chybu?