Hlavní navigace

Koruna sílí. Trhy totiž věří, že ji centrální bankéři neoslabí

23. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna dnes zpevnila na 27,19 vůči euru, tedy na nejsilnější úroveň od 7. listopadu 2013. Tehdy Česká národní banka zahájila své intervence oslabující tuzemskou měnu.


Důvodem nynějšího posílení koruny je fakt, že pravděpodobnost dalšího podobného zásahu ČNB klesla v podstatě na nulu. 

Od posledního měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB totiž protinflační vlivy dále zmírnily. Květnový růst cenové hladiny překonal očekávání centrálních bankéřů a slábnou též deflační tlaky v oblasti cen průmyslových výrobců. V tomto vývoji se pochopitelně odráží zejména situace na trhu s ropou a pohonnými hmotami, jejichž ceny oproti několikaletým minimům z počátku letošního roku znatelně vzrostly.

Relativně velmi nízké ceny ropy a pohonných hmot, charakteristické pro přelom roku, případně další deflační tlaky, se nestačily promítnout do snížení obecných inflačních očekávání tuzemských firem i jednotlivců. Nedošlo k útlumu spotřeby způsobeném očekáváním klesajících cen napříč ekonomikou, a nenastalo tak ani ochabnutí celkové poptávky v ekonomice. Dokonce i v případě mezd je dobrý důvod předpokládat, že jejich růst citelněji zrychlí ve sdruhé polovině letošního roku a zejména pak v roce 2016.

FIN21

Centrální bankéři tak nyní prakticky nemají důvod, aby zvažovali opětovné rozvolnění měnových podmínek, ať už dalším intervenčním oslabením koruny vůči euru nebo třeba nastavením negativních úrokových sazeb. Přesně toto devizové trhy reflektují aktuálním posílením koruny.

Otázkou se nyní zdá být spíše to, kdy a jakým způsobem centrální bankéři svůj intervenční režim opustí – zda to bude až na přelomu let 2016 a 2017, nebo dříve. Zatím se vyjadřují v tom smyslu, že dříve to nebude, a u toho podle všeho zůstane i po měnověpolitickém zasedání tento týden. Stejně tak zůstanou beze změny klíčové úrokové sazby, které ČNB nastavuje.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).