Hlavní navigace

Koruna si drží mírný odstup od kurzového závazku

9. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Koruna sice v průběhu včerejška mírně posílila, stále se však drží několik haléřů nad kurzovým závazkem. Kurz nereagoval na zveřejněné tuzemské makroekonomické indikátory, které přinesly smíšené výsledky.

Zprávy a události

Americký index podmínek na pracovním trhu se v lednu propadnul z dolů revidovaných 2,3 bodu na 0,4 bodu (trh 2,0 bodu).

Indikátor spotřebitelské důvěry v eurozóně Sentix poklesnul z 9,6 bodu na 6,0 bodu, zatímco analytici očekávali pokles pouze na 7,4 bodu.

Francouzská spotřebitelská důvěra si polepšila z 99 bodů na 101 bod, zatímco trh čekal její stagnaci.

Česká průmyslová výroba v prosinci vzrostla pouze o 0,7 % y/y, zatímco trhy čekaly růst o 5,9 %. Zahraniční obchod vykázal přebytek ve výši 0,5 mld. CZK (trh –3,5 mld. CZK). Stavebnictví si v prosinci meziročně polepšilo o 3,4 % po listopadovém růstu o 1,5 %. Podíl nezaměstnaných v lednu dosáhnul 6,4 %, zatímco analytici očekávali jeho růst až na 6,5 %.

Euro zpět na 1,12 USD/EUR

Americký dolar se propadnul zpět k hodnotám okolo 1,12 USD/EUR. Za tímto pohybem stálo hlavně asijské obchodování. Investoři přehodnotili svůj výhled pro měnovou politiku japonské centrální banky a znovu otevřeli své pozice v jenu a odklonili se od dolaru. Primárně tedy dolar oslabil proti japonské měně, ale kurz společné evropské měny se s ním svezl. Americký dolar oslabuje od začátku letošního roku. Může za to do jisté míry pokles cen amerických aktiv, když například index S&P 500 tento rok již ztratil skoro 9 %.

Včerejší údaje z Francie o spotřebitelské důvěře byly povzbudivé a potvrzují, že oživení v zemi galského kohouta pokračuje a je tažené domácí spotřebou. Dnes se pozornost v Evropě přesunula do Německa, kde byla hned ráno zveřejněna průmyslová produkce a údaje o zahraničním obchodě. Německá průmyslová produkce meziměsíčně ubrala 1,2 %. Za jejím poklesem stojí zejména slabší zahraniční poptávka. Ta se projevuje i v záporné dynamice zahraničního obchodu, když v prosinci klesly exporty i importy o 1,6 % m/m.

Ve Spojených státech budou zveřejněny další dílčí údaje z trhu práce. Jedná se o počet otevřených pracovních pozic (JOLTS Job Openings). Ten by sice měl o 100 000 klesnout, nicméně stále se drží na velmi slušných úrovních. Dalším zveřejněným údajem bude stav velkoobchodních zásob. Ekonomové SG očekávají, že ty v prosinci poklesly o 0,1 %. Ani jeden z údajů nepatří mezi ty nejsledovanější, a proto by neměly způsobit výrazné výkyvy na devizovém trhu.  

Koruna si drží mírný odstup od kurzového závazku

Česká koruna sice v průběhu včerejška mírně posílila, stále se však drží několik haléřů nad kurzovým závazkem. Její kurz proti euru se v odpoledních hodinách pohyboval na 27,06 CZK/EUR. Kurz domácí měny ani výrazně nereagoval na zveřejněné tuzemské makroekonomické indikátory, které přinesly smíšené výsledky. Reakce se nedočkalo ani zveřejnění objemu prosincových devizových intervencí ČNB. Česká národní banka v prosinci nakoupila 1,5 mld. EUR na obranu kurzového závazku. Tento objem je o dost vyšší než listopadových 369 mil. EUR a svědčí o tom, že v prosinci tlak spekulantů vzrostl.

Průmyslová produkce v prosinci výrazně zpomalila, když vykázala růst pouze o 0,7 % y/y, což je výrazně méně, než jak ukazoval i náš nejnižší odhad na trhu. Minulý rok byl navíc v prosinci meziročně o jeden pracovní den více, a tak po očištění o kalendářní efekty si průmysl o 1,7 % pohoršil. Za nečekaně špatným výsledkem stojí do jisté míry nezvykle velké čerpání celozávodních dovolených. Naopak překvapivě dobrý výsledek vykázal zahraniční obchod, který v prosinci skončil v přebytku 0,5 mld. CZK. O dobrá čísla se postaraly exporty dopravních prostředků a nízké ceny komodit, které snižují nominální importy. Dobré trendy potvrzuje trh práce, když se podíl nezaměstnaných zvýšil pouze na 6,4 % i přes negativní působení sezónních faktorů.  V zimě ubývá sezónních prací a v lednu se projevuje příliv žadatelů o práci, kterým na konci roku skončily fixní kontrakty. Sezónně očištěný podíl nezaměstnaných v lednu klesnul o 0,15 pb na 5,8 %. Zítra bude regionální ekonomický kalendář úplně prázdný.

skoleni_13_10

Polský zlotý si včera vybral horší den, když jeho hodnota proti euru klesla o dvě třetiny procenta a jeho kurz se tak pohyboval těsně pod hranicí 4,44 PLN/EUR. O půl procenta oslabil i maďarský forint.

Česká swapová výnosová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci poklesla o 4 bb a na krátkém o 1 bb. Následovala tak svůj evropský protějšek.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).