Hlavní navigace

Koruna si během tohoto týdne připsala mírné zisky, další posílení nečekáme

7. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uplynulý týden byl na trhu s korunou vůči euru poklidný. V úterý si koruna připisovala mírné ztráty, které ovšem během čtvrtka a pátku umazala.

 Dnes koruna začala své obchodování mírně nad hladinou 25,70 CZK/EUR, v poledne pak dosáhla svého lokálního maxima na 25,53 CZK/EUR. Nicméně odpoledne začala své zisky mazat a okolo 16. hodiny se obchodovala u hladiny 25,60 CZK/EUR. Z ostatních regionálních měn stojí za zmínku vývoj na polském zlotém, kde do hry vystoupila po 18 měsících tamní centrální banka. Výsledkem bylo posílení zlotého přibližně o 0,8 % na 4,271 PLN/EUR. Centrální bance se tak úrovně nad hladinou 4,30 již zdají příliš slabé.

Tento týden jsme se z domácí ekonomiky dočkali několika zajímavých indikátorů. Negativně překvapil pouze HDP za první čtvrtletí, když pokles o 1,1 % mezikvartálně byl hlubší, než ukazoval předběžný odhad ČSÚ. Na druhou stranu poptávková struktura příjemně překvapila, když silně rostla spotřeba domácností a kromě zásob přispívaly kladně do růstu HDP i ostatní složky. Dobře pak dopadly i údaje o dubnovém maloobchodu, zahraničním obchodě či data z průmyslu, který se v dubnu zvýšil o 0,5 % meziročně.

Začátek příštího týdne bude ještě na domácí data bohatý, když v pondělí bude zveřejněna spotřebitelská inflace a vývoj nezaměstnanosti za květen. Tato data by měla z pohledu centrální banky vyznít opět protiinflačně, což by koruně mělo uškodit. Navíc se kurz CZK/EUR pohybuje blízko technické podpory na úrovni 25,45/25,50 CZK/EUR, takže případné korunové zisky by byly spíše omezené. Prognóza centrální banky pak počítá s průměrným kurzem CZK/EUR pro druhé čtvrtletí ve výši 25,70, tedy ani z tohoto pohledu není důvod, aby koruna dále posilovala.

Účto_tip_změny21

Současná recese v české ekonomice je konsistentní s dalším růstem míry nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných osob (SA, metodika MPSV) se začal zvyšovat z 6,6 % v dubnu loňského roku na 7,7 % v dubnu 2013. V dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat, když podniky budou v nabírání nových pracovníků opatrné, spíše lze očekávat propouštění. V květnu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst o dalších 0,09 pb na 7,77 % (SA). Bez sezónního očištění by pak měl podíl nezaměstnaných osob poklesnout ze 7,7 % na 7,5 %, když důvodem pozitivního vlivu sezónnosti je pokračující náběh sezónních prací.

Spotřebitelská inflace v minulém roce dosáhla v průměru vysokých 3,3 % y/y, nicméně od listopadu jsme svědky relativně rychlé decelerace. V dubnu 2013 se inflace nacházela na pouhých 1,7 % y/y a v květnu očekáváme pokles na 1,5 %. Meziměsíčně by se měly spotřebitelské ceny snížit o 0,1 %. Důvodem jsou nižší ceny pohonných hmot (-1,7 %) i regulovaných cen (-0,4 % kvůli poklesu cen plynu). Ceny potravin by měly být v květnu vyšší o 0,8 % (+1,0 % SA), na což ukazují šetření cen statistickým úřadem i vývoj cen potravin v Sasku. Pozitivní příspěvek do růstu spotřebitelských cen očekáváme i od daňových změn (+0,03 pb kvůli změně spotřební daně na cigarety). Ostatní ceny zboží a služeb by měly být nižší o 0,12 % (respektive –0,21 % SA), když ceny telekomunikačních služeb by měly i nadále klesat. Meziročně by se korigovaná inflace měla stále nacházet v červených číslech (-0,4 %).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).