Hlavní navigace

Koruna se znovu přiblížila kurzovému závazku

10. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Česká koruna včera znovu mírně posílila a její kurz proti euru se přiblížil kurzovému závazku. V odpoledních hodinách se totiž dostal na 27,03 CZK/EUR.

Index optimismu malých podnikatelů v USA si v lednu pohoršil z 95,2 bodu na 93,9 bodu, zatímco trh čekal pokles pouze na 94,5 bodu. Počet volných pracovních pozic se v prosinci zvýšil z dolů revidovaných 5,346 mil. na 5,607 mil. (trh 5,413 mil.). Velkoobchodní zásoby v prosinci klesly o 0,1 % m/m (trh –0,2 %). Velkoobchodní prodeje pak ubraly 0,3 % m/m (trh 0,4 %).

Dolar nejslabší od října loňského roku

Americký dolar včera pokračoval v oslabování. Proti společné evropské se jeho kurz dostal nad hladinu 1,13 USD/EUR, kde se nepohyboval od října loňského roku. Na ztrátu hodnoty tentokrát neměly vliv konkrétní zveřejněné údaje z ekonomiky. Za oslabováním americké měny vidíme několik faktorů. Rostoucí riziková averze spojená se zhoršujícím se ekonomickým výhledem je hlavním z nich. Ta je pak spojena i s klesajícími cenami komodit.

Včerejší ekonomický kalendář byl poloprázdný a ani dnešek nenabídne příliš zajímavých údajů. V USA nebudou žádná data a z eurozóny se dočkáme zveřejnění prosincové průmyslové produkce ve Francii a Itálii. Ve Francii by měl průmysl zaznamenat pokles kvůli nízké produkci energie v důsledku nebývale vysokých teplot. Zpracovatelský průmysl by ale měl do velké míry tento pokles kompenzovat svým dalším slušným růstem. Italský průmysl by měl vykázat růst, který by měl potvrdit solidní výsledek předstihových indikátorů.

Nejdůležitější událostí dneška bude vystoupení prezidentky Fedu Janet Yellen před Kongresem. Vzhledem k současné volatilitě na trzích a rostoucím obavám ohledně amerického růstu, budou její slova přijímána s nejvyšší pozorností. Ekonomové SG očekávají, že její slova se nebudou výrazně lišit od posledního zápisu ze zasedání FOMC. V něm už američtí centrální bankéři vyjádřili obavy ohledně vývoje a vypustili zmínku o vyrovnaných rizicích výhledu.

Koruna se znovu přiblížila kurzovému závazku

Česká koruna včera znovu mírně posílila a její kurz proti euru se přiblížil kurzovému závazku. V odpoledních hodinách se totiž dostal na 27,03 CZK/EUR.

Kurzy regionálních protějšků koruny zůstaly oproti svým včerejším zavíracím hodnotám víceméně beze změny. Polský zlotý se odpoledne obchodoval blízko úrovně 4,44 PLN/EUR a maďarský forint nepatrně oslabil na 311 HUF/EUR.

V regionu nebyla zveřejněná žádná důležitá data. Dnes tomu nebude jinak, a tak jedinou událostí v ekonomickém kalendáři je zveřejnění zápisu z posledního jednání maďarské centrální banky. Zápis by mohl naznačit, jak vážné jsou úvahy tamních centrálních bankéřů ohledně dalšího uvolňování měnové politiky.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně zvýšila svůj skon, když na svém dlouhém konci vzrostla o 1 bb a na krátkém o 1 bb klesla.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).