Hlavní navigace

Koruna se tento týden neúspěšně pokoušela atakovat hladinu 26,00 CZK/EUR

26. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První dva obchodní dny však příliš úspěšné nebyly, když se kurz vyšplhal až téměř k hladině 26,00 CZK/EUR (v úterý se na mezibankovním trhu uskutečnil obchod za 25,995 CZK/EUR).

Takto slabá byla česká měna naposledy v listopadu 2011. Neschopnost dostat se nad 26,00 CZK/EUR vedla ve druhé polovině týdne ke korekci korunových ztrát. V samotném závěru týdne se kurz stabilizoval dokonce těsně pod 25,80 CZK/EUR. Bez výraznější odezvy trhu zůstaly v průběhu týdne zveřejněné statistiky dubnové spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Důvěra zaznamenala bohužel pokles a to v podstatě napříč všemi sektory.

O dalším směřování může rozhodnout nadcházející zasedání ČNB. Protože česká koruna uzavřela na týdenní bázi pod hladinou odporu kolem 25,95 CZK/EUR, implikuje to pro nadcházející obchodní dny, že vzestupný trend by mohl být dočasně přerušen a kurz by naopak mohl testovat úrovně podpory kolem 25,70 CZK/EUR. Dostat kurz z uvedeného pásma by mohlo zveřejnění nové prognózy z dílny ČNB a prezentace pohledu bankovní rady na současný kurzový vývoj a budoucí využití měnového kurzu jako nástroje měnové politika.

legislativni_zmeny_21

Nová prognóza z dílny ČNB by měla ukázat na revizi inflačního výhledu směrem dolů, a to ze dvou důvodů: (1) Inflace v prvním čtvrtletí byla oproti prognóze ČNB nižší (v samotném březnu o 0,3 pb). (2) V poslední době byla oznámena některá jednorázová snížení cen (plynu a telefonních služeb). Výhled na dynamiku HDP v příštím roce by se měl také posunout dolů, dle únorové prognózy centrální banka předpovídala růst HDP v příštím roce o 2,1 %. Pozornost trhů se však bude nejvíce soustředit na novou prognózu kurzu CZK/EUR pro nadcházející čtvrtletí. Dle poslední prognózy ČNB předpovídala kurz pro Q2 ve výši 25,26 a pro Q3 25,17 (průměrné úrovně). Nicméně se zdá, že bankovní rada je spokojená s korunou nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Z tohoto pohledu dává smysl, že nová prognóza bude toto reflektovat a výhled na korunu bude revidována ke slabším úrovním.

Neočekáváme, že by centrální banka rozhodla o akutním použití přímých devizových intervencí. Z posledních komentářů bankovní rady je stále více zřejmé, že centrální banka použije přímé intervence pouze v případě hrozby deflace, což je i náš pohled. A je úplně jedno, jestli deflační rizika stoupnou kvůli silné koruně, kvůli poklesu inflačních očekávání, zhoršení dluhové krize v EMU, zvýšenému pesimismu spotřebitelů, kombinací těchto faktorů či něčím jiným.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).