Hlavní navigace

Koruna se stále více tlačí ke kurzovému závazku

27. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V uplynulém týdnu se hodnota koruny proti euru posunula opět na nové maximum od intervencí ČNB v listopadu 2013.

Zprávy a události

Americký index PMI zpracovatelského průmyslu oproti očekávání vzrostl o 0,2 bodu na 53,8.  Prodeje nových domů ovšem zkorigovaly směrem dolů. Meziměsíčně poklesly o 6,8 % z květnových revidovaných –1,1 %.

Indexy PMI ve Francii, Německu a eurozónu jako celek ve všech zemích a subkategoriích poklesly. Největší zklamání přinesly v Německu, kde se čekal růst nejenom celkového ale i PMI ve službách a zpracovatelském průmyslu.

I přes lepší ekonomická data z americké strany Atlantského oceánu euro během minulého týdne získalo 1,5 %. Euro těžilo z toho, že situace v Řecku se uklidnila. Řecko uhradilo všechny své splatné závazky. Národním parlamentem prošel druhý balík zákonu nutný pro začátek vyjednávání ohledně dalšího záchranného programu. Stalo se tak ovšem s přispěním hlasů opozice, kdy někteří vládní poslanci mají problém hlasovat pro dojednané řešení. To samozřejmě bude představovat politické riziko do budoucna.

Kondice americké ekonomiky viděno optikou čísel z minulého týdne se jeví asi o něco lépe. Americký trh práce oživuje, když výrazně klesl počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Oproti očekávání poklesl i stávají počet osob pobírající podporu. Data z trhu nemovitostí ovšem vykazují smíšené signály. Prodeje stávajících domů se zlepšují, a překonávají i silnou květnovou dynamiku, v červnu o 3,2 % meziměsíčně. Ovšem, prodeje nových domů zaostávají za očekáváním i čísly z května, v červnu klesl o 6,8 % m/m.

Spíše chudší ekonomický kalendář byl i v Evropě. Německé průmyslové ceny klesly o 0,1 % a zkorigovaly tak předešlý růst. Indexy PMI jak ve Francii, Německu, tak i v eurozóně jako celku zaostaly za očekáváním a ve všech zemích i sektorech poklesly.

Tento týden obchodování na eurodolarovém trhu dostane více ekonomických impulsů. Ekonomické kalendáře jsou nabitější, jak na evropském tak i americkém kontinentu. V Evropě bude zveřejněn balík prvních odhadů inflace. Očekává se, že bude potvrzen další malý nárůst. S ohledem na zklamání vývoje PMI indexů v minulém týdnu se očekává, že i pondělní Ifo index zaznamená pokles. V kontrastu s tím by měl indikátor důvěry zaznamenat růst. Německá míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 6,4 % a francouzská spotřeba by se měla zvednout (červen), ale i tak ukazovat spíše na slábnoucí HDP v Q2.

Ve Spojených státech bude tento týden zasedat centrální banka, ale neočekává se zásadní výstup z tohoto zasedání. Pravděpodobně se nevyjádří k jejich dalším měnově-politickým krokům a budou opakovat svůj přístup založen na pečlivém sledování ekonomických dat, které potom budou vyhodnocovat. Čtvrteční data HDP za Q2 budou důležité při tvorbě očekávání na reakci FEDu.

Vývoj kurzu USD/EUR by tedy měl záviset jednak na zveřejněných ekonomických ukazatelích, tak na novinkách ohledně vyjednání na záchranném balíku pro Řecko, kde se bude řešit zapojení MMF. Tento proces by ovšem neměl skončit během první poloviny srpna.

Koruna se stále více tlačí ke kurzovému závazku

V uplynulém týdnu se hodnota koruny proti euru posunula opět na nové maximum od intervencí ČNB v listopadu 2013. Ve čtvrtek během odpoledne se kurz dostal až k hodnotě 27,025 CZK/EUR. V pondělí se ohledně prolomení hranice 27 CZK/EUR rozvířily mediální zprávy. K tomu ovšem na mezibankovním trhu, který sleduje i ČNB, nedošlo. Centrální banka popřela, že by byla během pondělního (20. 7.) dopoledne na trhu aktivní, aby potom poněkud překvapivě prohlásila, že na trhu intervenovala už v pátek 17. července. Jednalo se tak o první zásah ČNB na trhu od vyhlášení kurzového závazku v listopadu 2013. Na trhu se ovšem tato intervence výrazněji neprojevila. Zřejmě šlo o tedy malý objem ještě nad hranicí 27 CZK/EUR. Nicméně to potvrzuje připravenost ČNB bránit kurzový závazek. Ve čtvrtek pak se svým vyjádřením vystoupil ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub, který trhy ubezpečil, že k opuštění závazku by mohlo dojít i později než ve druhé polovině roku 2016. Dále také zdůraznil, že se ČNB nechce zříkat ani jiných nekonvenčních nástrojů – záporných sazeb – ač potřeba toto diskutovat momentálně není výrazná.

Do budoucna se dá očekávat další rostoucí tlak na posilování koruny. Té totiž prospívají především dobré fundamenty v české ekonomice, jako je pokračující ekonomické oživení. A to navzdory tomu, že v pátek zveřejněná data konjukturních indikátorů mírně korigovala směrem dolů, jak ve složce podnikatelské, tak i spotřebitelské.

Forint i zlotý těžily z poklesu rizikové averze související s tím, jak se situace kolem Řecka uklidnila a z hlavního mediálního prostoru se přesunula do politických kuloárů. Maďarská měna tak během minulého týdne reagovala především na domácí události. Maďarská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o 15 pb na 1,35 %, což bylo o 5 pb více než čekal trh. Forint na to reagoval posílením asi o 0,9 %. Tyto zisky si ještě během středy ponechal, aby je ovšem ve čtvrtek začal umazávat a v pátek dále oslabil. Polský zlotý během celého týdne osciloval v pásmu 4,10 – 4,14 PLN/EUR. Ekonomický kalendář v Polsku byl podobně chudý jako ve zbytku zemí regionu. Jedinou ekonomickou zprávou v Polsku tento týden byla zveřejněná nezaměstnanost, která poklesla o desetinu více, než čekal trh na hodnotu 10,3 %.

V příštím týdnu se v České republice v podstatě dočkáme opravdu jen mála nových zpráv fundamentálního charakteru. Z ekonomických údajů bude zveřejněn červnový měnový přehled včetně indikátorů o vývoji agregátu M2. Zprávy z reálné ekonomiky nebudou žádné.

Koruna by kvůli nedostatku nových fundamentů měla setrvat kolem současných silných úrovní. Její kurz ale mohou ovlivnit technické faktory jako je uzavírání pozic či větší obchody v prostředí nízké prázdninové likvidity, které by mohly vést k oslabení české měny i výrazněji nad 27,10 CZK/EUR. Naopak nelze vyloučit ani spekulativní útok na úroveň kurzového závazku ČNB. Z vývoje na přelomu týdne je ovšem pravděpodobné, že centrální banka je připravena svůj kurzový závazek bránit. Výraznější intervence by ovšem mohla dostat kurz do bezpečnější vzdálenosti od kurzového závazku například k úrovni 27,30 CZK/EUR.

Forint a zlotý budou pod vlivem vývoje averze trhů vůči riziku, které by už snad nemuselo být spojeno s vývojem ohledně Řecka. Evropské elity a byrokracie si už bude chtít po hektickém červenci dopřát zasloužený prázdninový odpočinek. Ani jejich domácí ekonomické události nebudou zásadním hybatelem, protože jejich ekonomické kalendáře jsou v podstatě prázdné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).