Hlavní navigace

Koruna se proti euru odrazila v průběhu týdne od tříletého minima

24. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koruna v samotném závěru týdne korigovala předchozí ztráty.

Ještě v první polovině týdne kurz atakoval hladinu 26,20 CZK/EUR, což znamenalo nejslabší úroveň české měny za poslední tři roky. Domácí měna doplácela na negativní náladu investorů související s faktem, že v průběhu května zveřejněné makroekonomické indikátory potvrdily, že se česká ekonomika stále nemůže dostat z recese, ve které se nachází již pět čtvrtletí.

Neschopnost kurzu dostat se výrazněji nad hladinu technické rezistence 26,15 CZK/EUR znamenala v závěru týdne korekci předchozího pohybu

Koruna tak během páteční seance posílila o tři čtvrtiny procenta. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě u 26,15 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se již kurz přiblížil úrovni 25,95 CZK/EUR. Ke korekci a korunovým ziskům přispěly i páteční ekonomické ukazatele. Náladu v celém regionu povzbudila slušná data německé podnikatelské (Ifo) i spotřebitelské (GfK) důvěry indikující robustnější růst německého hospodářství v průběhu Q213.

Účto_tip_změny21

Z domova příjemně překvapil výsledek konjunkturálního průzkumu za květen. Celková důvěra v domácí ekonomiku se totiž v květnu oproti dubnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s dubnem zvýšil o 1,7 bodu. Zlepšení zaznamenala důvěra mezi podnikateli, když se zvýšila v průmyslu i obchodě a mírně i ve stavebnictví, pouze ve vybraných odvětvích služeb se nezměnila. Meziměsíčně vzrostla i důvěra domácností. A zatímco ve srovnání s hodnotami před rokem jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší, indikátor důvěry spotřebitelů je vyšší. Za růstem důvěry může stát i konec fiskální konsolidace. Dnes ministr financí Kalousek oznámil, že pokud údaje na konci května ukážou, že se plnění státního rozpočtu vyvíjí lépe, než je plánováno, předloží vládě návrh novely státního rozpočtu umožňující vyšší výdaje.

Kurz CZK/EUR zůstává uzavřen v pásmu

Neschopnost kurzu definitivně prolomit technickou rezistenci 26,15 CZK/EUR a uzavřít nad ní na týdenní bázi znamená, že bezprostřední nebezpečí výraznějšího oslabení koruny je prozatím zažehnáno. Kurz by se tak měl držet v pásmu vymezeném technickými úrovněmi 25,90 až 26,15 CZK/EUR. Z pohledu domácích fundamentů bude nadcházející týden naprosto nezajímavý, vývoj kurzu bude sledovat sentiment investorů na okolních trzích v regionu. Nová série tuzemských ekonomických indikátorů přijde až s červnem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).