Hlavní navigace

Koruna se propadá do stále hlubších ztrát

22. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ranní zpráva z finančního trhu od Miroslava Frayera z Komerční banky.

Zprávy a události

Index PMI v průmyslu eurozóny v červnu klesl na 44,8 bodu z předchozích 45,1 bodu (odhad 44,9 bodu). Ve službách naopak nepatrně vzrostl na 46,8 bodu z předchozích 46,7 bodu (odhad 46,4 bodu). Složený index PMI pak stagnoval na 46 bodech (odhad 45,5 bodu). ● Spotřebitelská důvěra za červen klesla na –19,6 bodu z předchozích –19,3 bodu (odhad –20 bodů).

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu klesl o dva tisíce na 387 tis. Trh ukazoval na pokles o 6 tis. ● Filadelfský index průmyslové aktivity v červnu výrazně propadnul na –16,6 bodu, zatímco se čekala nula. ● Prodeje existujících domů v květnu klesly o 1,5 % m/m. Jednalo se tak o hlubší než očekávaný propad (-1,1 %).

Předstihové indikátory nic dobrého nenaznačují

Čtvrtek byl dnem předstihových indikátorů. Ani z jednoho břehu Atlantiku však nepřišly povzbudivé zprávy. Ve Spojených státech navázal filadelfský index výrobní aktivity na ten newyorský a rovněž zaznamenal hluboký propad. Navíc se ukazuje, že útlum můžeme očekávat i u dalších regionů Spojených států.

Na evropském kontinentu byly zveřejněny předběžné PMI indexy. Z výrobního sektoru ukazatel za celou eurozónu klesnul po čtvrté v řadě na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Navíc se potvrzují domněnky, že útlum aktivity se postupně šíří i do Německa. A čísla ukazují, že se nejedná jen o výrobní sektor, ale i o sféru služeb.

Kurz USD/EUR tak opět začal klesat, když investoři preferují dolar jako bezpečné aktivum. Euro tak včera vůči americké měně oslabilo o více jak jedno procento a sklouzlo k hranici 1,255. Nepomohla mu ani zpráva, že španělské banky budou potřebovat navýšit svůj kapitál „jen“ o 51 – 62 mld. EUR oproti předběžným odhadům okolo 100 mld. EUR, jak ukázaly výsledky nezávislých auditů. Dle nich by se ale nemělo jednat o tři největší banky, navyšovat by se mělo především u těch finančních institucí, u kterých již nějaká debata či pomoc probíhá.

Dnes se sejdou nejvyšší zástupci Německa, Francie, Itálie a Španělska na neformální schůzce před klíčovým summitem EU v příštím týdnu. Diskuse by měly probíhat především o podobě budoucí fiskální a bankovní unie a jednání představitelů by mohlo být i příležitostí pro oficiální požádání Španělska o finanční pomoc pro své banky.

Z makroekonomických údajů bude dnes nejzajímavější německý Ifo index za červen, který by měl dle odhadů klesnout.  

Nejztrátovější měnou byla ve čtvrtek koruna

Koruna včera byla nejhorší měnou středoevropského regionu, když proti euru odepsala zhruba dvě třetiny procenta. Euro tak zdražilo o zhruba 20 haléřů a v závěru čtvrteční seance jej bylo možné na mezibankovním trhu nakupovat za 25,80. Za tímto pohybem ale nestály žádné fundamentální zprávy, s největší pravděpodobností za ním stojí větší klientské objednávky na nákupy eura.

Z regionálních měn pak ztrácel ještě okolo půl procenta polský zlotý, naopak maďarský forint si o zhruba čtvrt procenta polepšil. Ten těží z rostoucích nadějí na finanční podporu ze strany MMF, který ji podmiňoval přistoupením na změny v zákoně o centrální bance. Ty by měly být schváleny během následujících dvou týdnů.

Česká swapová křivka včera nepatrně klesla po celé své délce, když sledovala pohyb svého evropského protějšku. Na dluhopisovém trhu panovala velmi nízká obchodní aktivita.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).