Hlavní navigace

Koruna se pohybovala ve velmi úzkém pásmu

4. 11. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Obchodování s korunou na mezibankovním trhu probíhalo včera v extrémně úzkém pásmu dvou haléřů mezi 27,78 a 27,80 CZK/EUR.

Zprávy a události

Americký ISM index z výroby v říjnu zaznamenal místo očekávaného poklesu nárůst z 56,6 bodu na 59,0 bodu (trh 56,1 bodu). ISM index vstupních cen poklesl mnohem výrazněji, než se čekalo z 59,5 na 53,5 bodu (trh 58,0 bodu). Index PMI z výroby klesnul z 56,2 bodu na 55,9, zatímco trh očekával stagnaci. Stavebnictví v září meziměsíčně kleslo o 0,4 % po revidovaných 0,5 %. Trh čekal růst o 0,7 %. Objem prodaných dopravních prostředků v říjnu mírně stoupnul z 16,34 mil. na 16,35 mil. (trh 16,40 mil.).  

Finální index PMI z výroby v eurozóně byl revidován mírně dolů z 50,7 bodu na 50,6 bodu, zatímco trh neočekával změnu. • Německý index ztratil 0,4 bodu z 51,8 na 51,4, když ani zde trh neočekával pohyb. • Francouzský index byl revidován směrem nahoru, když místo původních 47,3 bodu dosáhl 48,5. 

Český PMI index ve výrobě v říjnu klesnul z 55,6 bodu na 54,4 bodu, zatímco trh čekal pokles pouze na 55,0 bodu.  Deficit rozpočtu se v říjnu kumulativně od začátku roku prohloubil o 11 mld. CZK na 45,4 mld. CZK. • Polský PMI z průmyslu stoupnul ze 49,5 bodu na 51,2 bodu, když trh čekal nárůst pouze na 50,0 bodu. • Maďarský PMI stoupnul z revidovaných 52,7 bodu na 54,9 bodu.

Kurz USD/EUR se vrátil nad 1,25

V průběhu včerejšího dne se kurz hlavního měnového páru výrazněji nepohyboval. Držel se pod úrovní 1,25 USD/EUR a nevykazoval výrazné tendence žádným směrem. V průběhu asijského obchodování došlo k mírnému posílení eura a kurz společné evropské měny vůči americkému dolaru se dostal zpět nad hladinu 1,25 USD/EUR. Kartami výrazněji nezamíchalo ani zveřejnění ISM indexu v USA ani revize PMI indexů v Evropě.

Index ISM ve výrobě v říjnu vyskočil o 2,4 body na 59 bodů. Zasloužily se o to všechny jeho složky. Výrazně si polepšily nové objednávky a index zaměstnanosti, jehož růst je konzistentní se vznikem 10–15 tis. nových pracovních míst v tomto sektoru. Zvýšila se také tvorba zásob. Naopak poklesl index vstupních cen, a to o výrazných šest bodů na 53,5 bodu. Včerejší statistika tak potvrzuje pohled ekonomů SG na páteční zveřejnění údajů z trhu práce, kde za říjen očekávají vznik 275 tis. nových pracovních míst.  

V eurozóně jsme se dočkali mírných revizí indexů PMI z výrobního sektoru za říjen. Za celou eurozónu byla revize o 0,1 bodu směrem dolů na 50,6. Oproti září, kdy index dosáhnul 50,3 bodu, se tak stále jedná o zlepšení. Největší revizi směrem dolů jsme zaznamenali v Německu, kde index poklesl o čtyři desetiny na 51,4 bodu. Naopak ve Francii jsme se dočkali revize směrem nahoru z původních 47,3 bodu na 48,5.

Z pohledu zveřejňování ekonomických statistik bude dnešek chudý. Nicméně na obou stranách Atlantiku budeme sledovat zajímavé události. Evropská komise dnes totiž představí svou novou prognózu hospodářského růstu, kterou posléze použije pro zhodnocení návrhů rozpočtů jednotlivých zemí. Zaměří se hlavně na míru fiskálních stimulů. Poprvé také bude zveřejněn pohled komise na ekonomický vývoj v roce 2016. V USA se dnes budou konat volby do obou komor parlamentu. Bude se rozhodovat o 36 senátorských postech a o všech 435 místech ve Sněmovně reprezentantů. 

Koruna se pohybovala ve velmi úzkém pásmu

Obchodování s korunou na mezibankovním trhu probíhalo včera v extrémně úzkém pásmu dvou haléřů mezi 27,78 a 27,80 CZK/EUR. V úzkém pásmu bez výraznějšího trendu probíhalo také obchodování s polským zlotým. Jen maďarský forint prožíval o něco neklidnější den, když v jeho průběhu oslabil o 0,4 %. Regionální měny nereagovaly na zveřejnění revizí indexů PMI z výrobního sektoru evropských zemí, které výrazněji nezklamaly.    

FIN21

Domácí index PMI ve výrobě sice klesnul z 55,6 bodů na 54,4 bodu, ale nadále se bezpečně drží v pásmu, které naznačuje hospodářský růst. V indexu (hlavně v jeho podsložce nových zakázek) se projevuje pokles exportů do Ruska, Ukrajiny a Polska, který je ale do velké míry kompenzován poptávkou západoevropských zemí. Situace ve výrobě v Polsku a Maďarsku se vylepšuje, když v obou zemích indexy velmi silně vzrostly. Včera bylo také zveřejněno pokladní plnění státního rozpočtu za leden až říjen 2014. Deficit státního rozpočtu stoupnul na 45,4 mld. CZK z 34,4 mld. v září. Oproti říjnu loňského roku je tak bilance státního rozpočtu už jen o 2 mld. CZK lepší. Nicméně oproti předchozímu roku letos ještě nebyly do rozpočtu převedeny prostředky z privatizačního účtu (jedná se přibližně o 10,3 mld. CZK). Dnes nás nečeká zveřejnění žádných zásadních údajů z regionálních ekonomik.   

Česká swapová křivka se včera po celé své délce posunula přibližně o 1 bb dolů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).