Hlavní navigace

Koruna se odpoutala od nejsilnější úrovně po intervencích

24. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna se dnes mírně odpoutala od hladiny 27,20 CZK/EUR, nejsilnější úrovně od zahájení režimu kurzového závazku.

Ztráty české měny byly ale omezené, když se kurz posunul o desetinu procenta na 27,23 CZK/EUR. Důvodem byly nejspíše jen klientské objednávky. Na zvýšení důvěry v českou ekonomiku ani na další nepříznivé zprávy o vyjednávání mezi Řeckem a skupinou věřitelů koruna nereagovala. Růst rizikové averze však mohl stát za oslabením maďarského forintu o třetinu procenta (jeho kurz vůči euru se posunul nad hodnotu 311 HUF/EUR) a polského zlotého o dvě desetiny procenta (zlotý se tak dostal nad 4,17 PLN/EUR).

Hlavní regionální událostí zítřka je zasedání bankovní rady ČNB. Od centrálních bankéřů neočekáváme žádnou změnu měnové politiky ani jejich rétoriky. ČNB bude pravděpodobně příznivě hodnotit probíhající silný růst ekonomiky, snižování nezaměstnanosti a inflaci překonávající očekávání z poslední prognózy. U tří faktorů, které centrální banka úzce sleduje, ale určitě zdůrazní protiinflační působení kurzu koruny, který je na dohled bráněné úrovni 27 CZK/EUR (druhý faktor, dynamika mezd, pomalu zrychluje; posledním faktorem jsou účinky kvantitativního uvolňování ECB a stav ekonomiky eurozóny, i tam může být ČNB mírně pozitivní). Domníváme se, že se centrální bankéři pokusí verbálně korunu oslabit, aby se dostala dále od hranice kurzového závazku. Česká měna by tak v závislosti na síle případného výroku mohla oslabit do nedávného pásma 27,30–27,50 CZK/EUR.

Česká swapová křivka dnes následovala svůj eurový protějšek, když na krátkém konci poklesla o 1 bb a na dlouhém konci o 3 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).