Hlavní navigace

Koruna se dostala na své minimum od března 2009

12. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna dnes pokračovala ve svém propadu, který začal ke konci minulého týdne. V průběhu dopoledne kurz české měny proti euru dosáhnul hladiny 28,50 CZK/EUR.

Nicméně poté došlo k mírné korekci a odpoledne se kurz pohybuje kolem úrovně 28,40 CZK/EUR. České koruně se nedaří kvůli nízké inflaci. V pátek zveřejněná statistika ukázala, že inflace na konci roku dosáhla pouze 0,1 % y/y. Nedá se vyloučit, že na začátku tohoto roku zaznamenáme meziroční pokles cenové hladiny. Někteří investoři se tak domnívají, že by centrální banka mohla zvýšit hladinu svého kurzového závazku výše z hladiny 27,00 CZK/EUR. 

Dnes se nedařilo ani dalším regionálním měnám. Polský zlotý oslabil přibližně o třetinu procenta a maďarský forint dokonce o dvě. V obou ekonomikách v posledních měsících zaznamenáváme meziroční pokles cenové hladiny. To vytváří tlak na uvolňování měnové politiky ze strany centrálních bank.

Statistika českých maloobchodních tržeb za listopad trhy mírně zklamala. Maloobchod rostl pouze o 0,8 % y/y, zatímco trhy čekaly růst o 2,0 %. Za relativně nízkým číslem stojí jednak nižší počet pracovních dní, tak i vyšší statistická báze pro výpočet meziroční změny díky vyšším prodejům z předloňského listopadu. V listopadu 2013 byly totiž spuštěny intervence na devizových trzích, které vyhnaly spotřebitele na nákupy za ještě „staré ceny“. Při pohledu na meziměsíční vývoj však vidíme solidní růst jak prodejů automobilů, tak i maloobchodních tržeb očištěných o růst v automobilovém sektoru.

Zítra budou zveřejněna data o vývoji platební bilance. Naše odhady ukazují, že běžný účet v listopadu dosáhnul přebytku 3,6 mld. CZK. To by vylepšilo kumulativní bilanci za loňský rok na pozitivní saldo 26,9 mld. CZK.  

Česká swapová výnosová křivka dnes na krátkém konci poklesla o 2 bb po celé své délce.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).