Hlavní navigace

Koruna se během týdne posunula na dvouměsíční maximum

23. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tento týden byl pro korunu úspěšný, když se proti euru posunula pod hranici 25,70. Díky tomuto posílení se česká měna dostala na své dvouměsíční maximum.

Tento týden byl pro korunu úspěšný, když se proti euru posunula z úrovní kolem 25,78 CZK/EUR až pod hranici 25,70. Díky tomuto posílení o zhruba čtyři desetiny procenta se česká měna dostala na své dvouměsíční maximum.Do obchodování nezasáhly žádné domácí makroekonomické indikátory a koruna nijak nereagovala ani na úterní rozpuštění sněmovny. Na trzích tak převážil pozitivní sentiment díky lepším než očekávaným údajům z Evropy i USA (německé PMI, data z amerického trhu nemovitostí). Ten se projevil právě posílením koruny vůči euru, naopak na ostatních regionálních měnách (jako rizikovějších aktivech) způsobil spíše odliv investorů. Ke konci týdne však zlotý i forint své ztráty z předchozích dnů umazaly a dokonce si v celotýdenním hodnocení připisovaly mírné zisky.

Účto_tip_změny21

Příští týden se z českého hospodářství dočkáme jen červencové měnové statistiky a srpnové důvěry v ekonomiku. Její celkový indikátor v červenci meziměsíčně mírně poklesl, ale v srpnu bychom se už mohli dočkat zlepšení. Napovídají tomu třeba domácí a zahraniční PMI indikátory a i fakt, že se česká ekonomika dostala v Q2 13 konečně z rok a půl trvající recese.

Příští týden by proto měl být na trzích opět klidný. Koruna se sice nachází na technické úrovni podpory kolem 25,70 CZK/EUR, ale v následujících dnech neočekáváme její výraznější pohyb kvůli nedostatku kurzotvorných faktorů. Zajímavější bude až první zářijový týden – dočkáme se prvních měsíčních makroekonomických údajů, skončí prázdninové období vyznačující se nízkou likviditou i aktivitou investorů a pomalu se bude blížit zasedání ČNB, před kterým se mohou centrální bankéři opět verbálně ovlivnit kurz koruny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).