Hlavní navigace

Koruna první dubnový týden končí na nule

5. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koruna nakonec v druhé polovině týdne vymazala své předchozí ztráty a v závěru pátečního obchodování se pohybovala těsně nad hranicí 25,70 CZK/EUR.

První dubnový týden tak uzavírá na podobných úrovních jako před Velikonocemi. Během samotné páteční seance byla obchodní aktivita velmi nízká. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším zobchodovaným kurzem byl na mezibankovním trhu bezmála sedm haléřů.

Oproti dolaru si však koruna během dneška připsala poměrně vysoké zisky, když dolar na globálních trzích ztrácel proti většině světových měn v důsledku výrazně horších údajů z amerického trhu práce. Jeden dolar tak bylo možné nakupovat za 19,80 korun.

Zápis z posledního zasedání centrální banky nepřinesl nic nového. Z něj je patrné, že ČNB vnímá současnou ekonomickou aktivitu jako více utlumenou a působící protiinflačně. Rizika jsou dle ní ve směru potřeby mírně uvolněnějších měnových podmínek na horizontu prognózy. Zároveň zaznělo, že oživení domácí ekonomiky může nastat později kvůli vyšší nedůvěře v zahraniční finanční sektor.

Na současném makroekonomickém obrázku by neměla nic změnit ani v příštím týdnu publikovaná makroekonomická data. Již v tomto týdnu nám statistika maloobchodních tržeb potvrdila, že spotřebitelská poptávka zůstává slabá. Jedním z důvodů je nepříznivá situace na domácím trhu práce. V příštím týdnu se dočkáme míry nezaměstnanosti za březen. Přestože by nezaměstnanost měla klesnout na 8,0 % z únorových 8,1 %, po sezónním očištění bychom měli zaznamenat její vzestup. O slabosti domácí poptávky vypovídají i údaje o míře inflace. Její korigovaná složka by se měla nadále držet v červených číslech. Celková meziroční inflace by pak měla dále zpomalit na 1,6 %.

Průmyslovou výrobu negativně ovlivňuje automobilový sektor, u kterého je patrný klesající trend počtu registrací v Německu i celé eurozóně. Na druhou stranu se ale postupně vylepšuje situace u našeho nevýznamnějšího obchodního partnera. V meziměsíčním srovnání bychom se tak mohli dočkat alespoň nepatrného růstu (sa, wda). Meziročně však odhadujeme průmysl s propadem o 6,5 % (o 3,2 %, sa, wda). Zhoršení vývoje automobilového sektoru by se mělo promítnout i do vývoje zahraničního obchodu.

Ve srovnání s konsensem jsou naše odhady pesimističtější. I míru inflace očekáváme o jednu desetinu nižší než trh. Pokud se naše prognózy naplní, měly by zveřejněné indikátory tlačit spíše na oslabování koruny. Z technického pohledu se kurz CZK/EUR nyní nachází v oblasti podpory 25,68/75, která zřejmě bude bránit kurzu v dalším pohybu směrem dolů. Naopak nelze zcela vyloučit, že se kurz od této podpory opět odrazí a znovu otestuje rezistenci na 25,90.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).