Hlavní navigace

Koruna před zasedáním ČNB mírně oslabila

27. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Koruna proti euru pokračuje před dnešním zasedáním centrální banky v mírném oslabování. Oproti včerejšku odepsala tři desetiny procenta.

Zprávy a události

Zpřesněná čísla pro americký HDP za Q1 13 ukázala na růst jen o 1,8 % q/q (anualizovaně) oproti původnímu odhadu +2,4 % q/q.

Důvěra německých spotřebitelů podle indexu institutu GfK pro červenec vzrostla na 6,8 bodu z červnových 6,5 bodu (trh očekával stagnaci).

Dynamika francouzského HDP za Q1 13 byla potvrzena na –0,2 % q/q. Meziročně se výkon francouzské ekonomiky snížil o 0,4 % také v souladu s předchozím odhadem.

Dolar proti euru posílil k 1,30 navzdory revizi HDP

Kurz eura proti dolaru si včera žil svým životem navzdory zveřejněným makroekonomickým údajům. Posílení dolaru o sedm desetin procenta (kurz se tak dostal až do blízkosti psychologické hranice 1,30 USD/EUR) nezabránila ani překvapivá revize dat pro americký HDP za Q1 13. Dynamika ekonomiky byla revidována směrem dolů z 2,4 % q/q (anualizovaně) na 1,8 % především kvůli nižší osobní spotřebě v porovnání s původním odhadem. Z druhé strany Atlantiku přišlo naopak pozitivní překvapení, když se důvěra německých spotřebitelů pro červenec zlepšila z 6,5 bodu na 6,8 bodu.

Dnešní kalendář makroekonomických údajů je plnější. V Evropě se dočkáme německé červnové nezaměstnanosti, která by měla stagnovat na 6,9 %. Indikátory důvěry v ekonomiku eurozóny by měly mírně růst (stejně jako dříve německý Ifo index), nicméně měnová statistika by měla ukázat na stále pomalý růst měnové zásoby a nízkou úvěrovou dynamiku. Odpoledne se pozornost investorů přesune do USA. Zveřejněny budou tradičně nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by za poslední týden mohly mírně poklesnout na 345 tis. Důležitými indikátory budou také data pro osobní příjmy a výdaje Američanů – i z důvodu zklamání soukromé spotřeby v Q1 13.

Koruna před zasedáním ČNB mírně oslabila

Koruna proti euru pokračovala před dnešním zasedáním centrální banky v mírném oslabování. Oproti včerejšímu závěru si česká měna včera odepsala tři desetiny procenta, když se k večeru na mezibankovním trhu obchodovala mírně nad úrovní 25,90 CZK/EUR. Investoři se tak zřejmě připravují na případné komentáře k ČNB ohledně kurzu koruny – nedávné silnější úrovně vyprovokovaly některé centrální bankéře ke komentářům podporujícím slabší korunu.

Obchodování v regionu bylo včera celkově klidné, když jsme se ve střední Evropě nedočkali ani žádných makroekonomických indikátorů. Zlotý se proti euru posunul k mírně slabším úrovním, maďarský forint si naopak připsal mírné zisky.

Účto_tip_změny21

Nejdůležitější událostí dnešního dne bude zmíněné zasedání České národní banky. To by podle našich předpokladů nemělo přinést žádnou změnu měnové politiky, ale bude rozhodně zajímavé, jak ČNB zhodnotí rizika vůči své aktuální prognóze. Dynamika HDP v Q1 13 sice na první pohled zklamala, struktura však slibuje oživení v následujících čtvrtletích. Navíc kurz koruny protiinflační působení reálné ekonomiky mírně kompenzuje. Přímých intervencí na devizovém trhu bychom se proto téměř jistě dočkat neměli.

Swapová výnosová křivka včera pokračovala v korekci svého výrazného pondělního růstu. Krátké swapy poklesly o zhruba 6 bb, desetiletý swap pak o 5 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).