Hlavní navigace

Koruna před zasedáním centrální banky mírně silnější

5. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ačkoli koruna je před zasedáním ČNB silnější, regionálním vítězem pro dnešní obchodní den byl na devizovém trhu maďarský forint.

Regionálním vítězem pro dnešní obchodní den byl na devizovém trhu maďarský forint, který si posunem k úrovni 292 HUF/EUR polepšil o více než půl procenta. Polský zlotý dnes stagnoval v blízkosti úrovně 4,18 PLN/EUR, zisky české koruny byly minimální (řádově do čtvrt procenta), když se kurz v odpoledních hodinách stabilizoval těsně pod hladinou 25,65 CZK/EUR.

Bez výraznější reakce domácího trhu zůstalo zveřejnění prosincových maloobchodních tržeb. Pokles maloobchodních tržeb za prosinec o 5,1 % y/y vypadá na první pohled jako velmi hluboký, nicméně očekávání trhu bylo ještě horší (-5,3 % y/y). Výsledek byl ovlivněn nižším počtem pracovních dní v loňském prosinci oproti stejnému měsíci v roce 2011; v loňském roce bylo o celé tři pracovní dny méně. Pokud statistiku očistíme o tento vliv, tržby se v meziročním srovnání snížily pouze o 0,4 %. V meziměsíčním srovnání pak vypadají údaje ještě optimističtěji, když prodeje vzrostly o 1,3 % (sezónně očištěno). Tomu do velké míry pomohly velmi solidní předvánoční nákupy. Za celý loňský rok se pak tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu snížily o 1,1 %. Přes relativně slušná prosincová data je ale velmi předčasné hovořit o známkách budoucího zlepšování, spotřeba domácností nadále zůstává velmi slabá. Dosavadní nepříznivá situace se patrně příliš nezmění ani v první polovině letošního roku, kdy domácnosti budou nadále šetřit. Jejich reálné disponibilní příjmy stále negativně ovlivňuje fiskální konsolidace zejména kvůli daňovým změnám. Negativně se však projevuje i zhoršující se trh práce v souvislosti s nízkým růstem nominálních mezd, rostoucí mírou nezaměstnanosti a nejistotou udržení si zaměstnání.

Za zaostáváním koruny a zlotého za maďarským forintem stojí fakt, že se zítra ke svému zasedání sejdou centrální bankéři ve Varšavě i v Praze. A u obou se dá očekávat spíše tlak na uvolňování měnové politiky. Klíčová sazba polské centrální banky by podle všeobecného očekávání měla být snížena o 25 bb na 3,75 %. Měnověpolitická sazba ČNB se již nachází na technické nule, centrální bankéři tak budou muset pracovat se směnným kurzem.

Nejzajímavější budou pro účastníky trhu bezesporu případné komentáře ke kurzovému vývoji ze strany ČNB. Centrální bankéři hovoří o nutnosti slabší koruny, která v době „nulových“ úrokových sazeb přebírá funkci hlavního nástroje měnové politiky. Trhy nyní spekulují o úrovni kurzu, která by byla pro centrální banku adekvátní, aby ji pomohla plnit inflační cíl. Jakýkoliv komentář, který by naznačil takovou hladinu, by rozhodně pročistil zakalené vody. Trhy tak očekávají jasný signál od centrální banky, kde by se kurz CZK/EUR měl pohybovat a jakým způsobem chce tohoto cíle dosáhnout. Pokud se tak nestane, mohou mít neuspokojivé komentáře opačný dopad do vývoje koruny, která by ve výsledku mohla i posílit.

Kromě ČNB budou bezesporu zajímavá ranní čísla průmyslové, stavební a exportní aktivity za prosinec, a to i ve světle budoucího nastavení měnové politiky prostřednictvím směnného kurzu. Očekávání jsou poměrně pesimistická. Stejně jako u maloobchodních tržeb platí, že čísla budou negativně ovlivněna meziročně nižším počtem pracovních dnů.

legislativni_zmeny_21

Meziroční propad prosincové průmyslové výroby může být dokonce dvojciferný. Průmyslová výroba od začátku loňského roku do listopadu poklesla o 5,7 % kumulativně (SA, WDA ). Výhled pro další měsíce není příznivý zejména pro automobilový průmysl. Klesající trend je totiž patrný u registrací aut v Německu i v EMU jako celku. Na české zahraniční bilanci s automobily se to prozatím příliš neprojevuje, nicméně nakonec k výraznějšímu zhoršení dojít musí. Na druhou stranu se alespoň vylepšuje situace u našeho největšího obchodního partnera, což naznačují vpředhledící německé indikátory z průmyslu. Naše odhady ukazují, že by česká výroba měla v prosinci meziměsíčně stagnovat (SA, WDA). Kvůli negativnímu efektu nižšího počtu pracovních dní by měl průmysl meziročně poklesnout o 10,5 %. Po očištění o pracovní dny a sezónnost by měl být průmysl nižší o 5,6 %.

Na nižší počet pracovních dnů doplatí i dynamika exportů a importů. Bilance zahraničního obchodu vykazuje od Q4 velmi dobrou výkonnost, což bylo potvrzeno i v posledních několika měsících. V prosinci očekáváme, že celková bilance se meziměsíčně zhorší o 3,4 mld. CZK na přebytek ve výši 32,0 mld. CZK (SA). Meziměsíční zhoršení by mělo nastat zejména v bilanci očištěné o komodity, která v posledních třech měsících zaznamenala velmi silné výsledky. Celková bilance bez sezónního očištění by měla skončit v přebytku 20,3 mld. CZK (meziroční zlepšení o 13,2 mld. CZK). Exporty by v prosinci měly klesnout o 5,7 % y/y, importy pak o 11,9 %. Hlavním důvodem je opět zejména negativní efekt pracovních dní.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).