Hlavní navigace

Koruna před zasedáním bankovní rady ztrácí

27. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká měna dnes byla nejhůře se vyvíjející měnou regionu. Vstup do dnešního obchodního dne přitom vůbec nevypadal špatně.

Po zahájení na 25,76 se kurz vydal k hladině 25,70 a krátce se dostal dokonce pod ni. Ještě během dopoledne se však trend začal otáčet a v odpoledních hodinách se již nacházel nad 25,80. V průběhu dne tak koruna ztratila více než půl procenta. To polský zlotý i maďarský forint dnes v podstatě stagnovaly.

Za oslabením koruny nestála ani tak obava ze zítřejšího výsledku jednání bankovní rady ČNB, ale především posilování dolaru na trhu s eurem. Nejistota související s řešením dluhové situace na Kypru vyvolává obavy ohledně vývoje v dalších problematických zemích eurozóny. Posílení dolaru vůči euru na nejsilnější úroveň od loňského listopadu se promítlo i do zhodnocení dolaru vůči české měně. Kurz CZK/USD se dnes vyšplhal nad 20,20. Takto slabá byla domácí měna vůči dolaru naposledy v loňském srpnu. A právě realizace stop-loss příkazů na měnovém páru CZK/USD se promítla do dnešního oslabování koruny i vůči euru.

Účto_tip_změny21

Zítra se k projednání měnové politiky sejde bankovní rady ČNB. Intervence (ani verbální) od centrální banky podle našeho názoru příliš nehrozí. Domníváme se, že centrální bankéři vyhodnotí celková rizika vzhledem k minulé prognóze jen jako mírně protiinflační. Spotřebitelská inflace byla v únoru 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB a meziroční růst HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku byl také 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. Tyto horší fundamenty však reflektoval vývoj kurzu koruny. Domácí měna je lehce slabší, než s čím ČNB ve své prognóze počítala. Nepředpokládáme tedy, že by centrální bankéři použili proti domácí měně přímé intervence na trhu, dokonce není urgentní ani použití verbálních intervencí. Aktuální hodnoty kurzu koruny zhruba odpovídají současné ekonomické situaci, netřeba tedy zvyšovat volatilitu. Zároveň je třeba si uvědomit, že ani příliš slabá koruna není žádoucí, protože by vedla ke zdražení dovozů, což by znamenalo další nápor na již tak slabou spotřebitelskou poptávku. Podle našeho názoru ČNB použije přímé devizové intervence (nebo některá jiná opatření, jak ovlivnit trh nepřímo) pouze, pokud se objeví deflační rizika. Není důležité, zda bude spouštěčem příliš silná česká koruna, pokles inflačních očekávání, hlubší krize v eurozóně nebo jiný faktor. Podstatné je, že v současné době deflace nehrozí, inflační očekávání jsou pevně ukotvena.

Česká swapová výnosová křivka dnes pokračovala ve svém poklesu; ve svém středním a delším segmentu klesla o zhruba 4 bb. Výnosy státních dluhopisů též klesaly, ne však tak výrazně. Asset swap spready se tedy ve výsledku mírně roztáhly. České výnosy tak sledovaly pokles svých evropských protějšků.     

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).