Hlavní navigace

Koruna před revizí odhadu HDP na novém minimu

3. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodování na středoevropských trzích dnes bylo klidné. V regionu jsme se z makroekonomických dat dočkali pouze maďarské zářijové obchodní bilance, investoři se tak spíše připravovali na zítřejší údaje o HDP a na závěr týdne, který bude ve znamení zasedání ECB a dat z amerického trhu práce.

Koruna dnes pokračovala v oslabování, když si odepsala necelé dvě desetiny procenta a přiblížila se tak na dohled úrovni 27,50 CZK/EUR. Ke ztrátám koruny mohly přispět i listopadové ceny výrobců v eurozóně, které potvrdily desinflační trendy v Evropě. Forint dnes částečně zkorigoval své včerejší oslabení, když posílil o dvě desetiny procenta na hranici 302,60 HUF/EUR. Zlotý zůstal proti euru prakticky beze změn.

V České republice se zítra dočkáme zpřesněného odhadu HDP za Q3 13 a konečně i jeho struktury. Předběžný odhad zveřejněný před třemi týdny trh výrazně zklamal, když konsensus ukazoval na mezikvartální růst ekonomiky o 0,5 %, HDP však podle údajů ČSÚ naopak o 0,5 % poklesl. Co se týče struktury, záporný příspěvek do dynamiky HDP pravděpodobně zaznamenaly čisté exporty a nedařilo se ani spotřebě domácností a vlády. Pokud se potvrdí původní odhad ČSÚ, očekáváme pokles české ekonomiky za celý rok 2013 o 1,4 %. Zároveň bychom se mohli dočkat dalšího tlaku na korunu – ten by však měl být omezený, když česká měna oslabuje už od začátku týdne. Do technické recese by se však hospodářství vrátit nemělo, protože pro Q4 14 očekáváme mezikvartální růst HDP.

Účto_tip_změny21

Zpřesnění odhadu HDP bude zveřejněno i v Maďarsku, kde na rozdíl od České republiky ekonomika rostla o solidních 0,8 % q/q. Středa bude důležitým dnem i v Polsku, kde se dočkáme výsledků zasedání polské centrální banky (NBP). Žádná změna úrokových sazeb se však nečeká. Podle odhadů SG by měla NBP začít zvyšovat sazby nejdříve v polovině příštího roku.

Česká swapová výnosová křivka se dnes prakticky nezměnila, obchodování bylo poklidné.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).