Hlavní navigace

Koruna posiluje, nebude to mít ale dlouhého trvání

31. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euru se podařilo proti dolaru vyšplhat na třítýdenní maximum. Dolar mohla oslabit makroekonomická data, která byla pod očekáváním. Posiluje také koruna, které to ale nevydrží.

Zprávy a události

Zpřesněná dynamika amerického HDP za Q1 13 ukázala na růst o 2,4 % q/q anualizovaně (první odhad +2,5 %). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se za minulý týden zvýšil o 10 tis. na 354 tis. (trh očekával stagnaci na původně zveřejněných 340 tis.).

Důvěra v ekonomiku eurozóny v květnu v souladu s očekáváním vzrostla na 89,4 bodu z dubnových 88,6 bodu. Důvěra spotřebitelů za květen byla potvrzena na hodnotě –21,9 bodu.

Španělská ekonomika podle konečných údajů poklesla v Q1 13 o 0,5 % q/q (-2,0 % y/y).

Euro proti dolaru na třítýdenním maximu

Euro se včera proti dolaru vyšplhalo na třítýdenní maximum, když během včerejšího odpoledního obchodování kurz prorazil psychologickou hranici 1,30 USD/EUR. Za oslabením dolaru mohla stát především slabší než očekává makroekonomická data. Zpřesněný odhad dynamiky amerického HDP pro Q1 13 ukázal na růst pouze o 2,4 % q/q anualizovaně, zatímco předběžný odhad předpokládal +2,4 %. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v minulém týdnu 354 tis., tedy o 10 tis. více než v předchozím týdnu a o 14 tis. více, než na co ukazoval konsenzus trhu. Zklamaly i údaje z trhu s nemovitostmi. Čekající prodeje domů (pending home sales) vzrostly v dubnu pouze o 0,3 % m/m (konsenzus +1,5 %). Naproti tomu v Evropě jsme se dočkali zlepšení důvěry v ekonomiku eurozóny.

Dnešní den přinese míru nezaměstnanosti v eurozóně, která by měla vzrůst na nové historické maximum 12,2 %. Dočkáme se také předběžného odhadu spotřebitelské inflace v EMU (odhad +1,4 % y/y). V USA bude zveřejněn důležitý indikátor osobních příjmů, který by měl v dubnu vzrůst o 0,1 %. Trhy však budou spíše vyčkávat na příští týden, kdy bude v pátek zveřejněna květnová statistika nových pracovních míst v USA – důležitý indikátor pro Fed a jeho pozici vůči QE, což je v současné době nejdůležitější faktor pro trhy.

Koruna pokračuje v posilování

Na středoevropských trzích včera probíhalo obchodování víceméně stejně jako ve středu. Dočkali jsme se tak posílení koruny (odpoledne se kurz CZK/EUR dostal na téměř třítýdenní maximum pod hranici 25,73), naopak zlotý i forint pokračovaly v prudkém oslabování. Polská měna si proti euru odepsala téměř procento, forint ztratil více než procento a půl. Za pohybem středoevropských měn můžeme hledat především technické faktory. Koruně se podařilo prolomit úroveň podpory kolem hranice 25,80 CZK/EUR, kurz HUF/EUR pokračoval v korekci směrem nahoru po výrazném posilování v předchozích týdnech. PLN/EUR prorazil úroveň rezistence na hodnotě 4,20 a pokračuje v pohybu směrem vzhůru. Oslabování polské i maďarské měny je také logickým důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank obou států, přičemž snižování úrokových sazeb by mělo alespoň v Maďarsku dále pokračovat. Posílení koruny podle nás nebude mít dlouhého trvání kvůli pokračující slabosti domácí ekonomiky.

Účto_tip_změny21

Makroekonomických údajů jsme se včera v regionu nedočkali. Dnešní kalendář nabídne v České republice dubnovou měnovou statistiku včetně dynamiky úvěrů. V Maďarsku budou zveřejněny dubnové ceny výrobců, které by měly podle konsenzu trhu vzrůst o 1,2 % y/y. V Polsku se dočkáme inflačních očekávání zjišťovaných centrální bankou.

Česká swapová křivka se včera po středečním výrazném posunu směrem nahoru nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).