Zprávy a události
Zpřesněná dynamika amerického HDP za Q1 13 ukázala na růst o 2,4 % q/q anualizovaně (první odhad +2,5 %). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se za minulý týden zvýšil o 10 tis. na 354 tis. (trh očekával stagnaci na původně zveřejněných 340 tis.).
Důvěra v ekonomiku eurozóny v květnu v souladu s očekáváním vzrostla na 89,4 bodu z dubnových 88,6 bodu. Důvěra spotřebitelů za květen byla potvrzena na hodnotě –21,9 bodu.
Španělská ekonomika podle konečných údajů poklesla v Q1 13 o 0,5 % q/q (-2,0 % y/y).
Euro proti dolaru na třítýdenním maximu
Euro se včera proti dolaru vyšplhalo na třítýdenní maximum, když během včerejšího odpoledního obchodování kurz prorazil psychologickou hranici 1,30 USD/EUR. Za oslabením dolaru mohla stát především slabší než očekává makroekonomická data. Zpřesněný odhad dynamiky amerického HDP pro Q1 13 ukázal na růst pouze o 2,4 % q/q anualizovaně, zatímco předběžný odhad předpokládal +2,4 %. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v minulém týdnu 354 tis., tedy o 10 tis. více než v předchozím týdnu a o 14 tis. více, než na co ukazoval konsenzus trhu. Zklamaly i údaje z trhu s nemovitostmi. Čekající prodeje domů (pending home sales) vzrostly v dubnu pouze o 0,3 % m/m (konsenzus +1,5 %). Naproti tomu v Evropě jsme se dočkali zlepšení důvěry v ekonomiku eurozóny.
Dnešní den přinese míru nezaměstnanosti v eurozóně, která by měla vzrůst na nové historické maximum 12,2 %. Dočkáme se také předběžného odhadu spotřebitelské inflace v EMU (odhad +1,4 % y/y). V USA bude zveřejněn důležitý indikátor osobních příjmů, který by měl v dubnu vzrůst o 0,1 %. Trhy však budou spíše vyčkávat na příští týden, kdy bude v pátek zveřejněna květnová statistika nových pracovních míst v USA – důležitý indikátor pro Fed a jeho pozici vůči QE, což je v současné době nejdůležitější faktor pro trhy.
Koruna pokračuje v posilování
Na středoevropských trzích včera probíhalo obchodování víceméně stejně jako ve středu. Dočkali jsme se tak posílení koruny (odpoledne se kurz CZK/EUR dostal na téměř třítýdenní maximum pod hranici 25,73), naopak zlotý i forint pokračovaly v prudkém oslabování. Polská měna si proti euru odepsala téměř procento, forint ztratil více než procento a půl. Za pohybem středoevropských měn můžeme hledat především technické faktory. Koruně se podařilo prolomit úroveň podpory kolem hranice 25,80 CZK/EUR, kurz HUF/EUR pokračoval v korekci směrem nahoru po výrazném posilování v předchozích týdnech. PLN/EUR prorazil úroveň rezistence na hodnotě 4,20 a pokračuje v pohybu směrem vzhůru. Oslabování polské i maďarské měny je také logickým důsledkem uvolněné měnové politiky centrálních bank obou států, přičemž snižování úrokových sazeb by mělo alespoň v Maďarsku dále pokračovat. Posílení koruny podle nás nebude mít dlouhého trvání kvůli pokračující slabosti domácí ekonomiky.
Makroekonomických údajů jsme se včera v regionu nedočkali. Dnešní kalendář nabídne v České republice dubnovou měnovou statistiku včetně dynamiky úvěrů. V Maďarsku budou zveřejněny dubnové ceny výrobců, které by měly podle konsenzu trhu vzrůst o 1,2 % y/y. V Polsku se dočkáme inflačních očekávání zjišťovaných centrální bankou.
Česká swapová křivka se včera po středečním výrazném posunu směrem nahoru nezměnila.