Hlavní navigace

Koruna posiluje k post-intervenčním maximům, narazí?

1. 6. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna se včera dostala do těsné blízkosti 26,30 EUR/CZK a atakuje post-intervenční maxima. České měně svědčí relativní klid na globálních trzích a velice nízké indikátory globálního strachu – VIX přes včerejší nárůst zůstává stále hluboko pod dlouhodobým průměrem.

Současně se jí líbí i dobrá nálada na sousedním polském trhu. To vše zvyšuje trpělivost těch, kteří si vsadili na její zisky a neuvažují tak v tuto chvíli o likvidování svých pozic. Proto koruna dostává v posledních týdnech prostor k postupným ziskům, a pokud se na globální scéně neobjeví větší mraky, může jí dobrá nálada v nejbližší době vydržet.

skoleni_4_3

Na druhou stranu v případě zhoršení nálady je třeba vzít v potaz, že sázky na zisky české měny pravděpodobně i nadále zůstávají vysoké. Soudě podle relativně nízkých zobchodovaných objemů na devizovém trhu (od vypnutí intervencí), stále hluboce záporných korunových sazeb implikovaných derivátovými kontrakty a relativně pomalého výprodeje českých dluhopisů nerezidenty, moc “sázkařů” z koruny zatím neodešlo. Pokud však zůstane na globální scéně klid, možná k tomu nebudou mít ani moc pádných důvodů.

V tuto chvíli při pohledu na čísla z eurozóny i z USA není úplně důvod se příliš znepokojovat. Včerejší pokles nezaměstnanosti a nižší inflace potvrzují, že eurozóna zrychluje ekonomicky, ovšem ne inflačně. I proto ECB nebude spěchat s utažením měnové politiky, a to je pro všechny středoevropské měny dobrá zpráva. Negativní překvapení teoreticky do budoucna může opět připravit na starém kontinentě politika. Blížící se dohoda hlavních hráčů nad italskou volební reformou zvyšuje pravděpodobnost konání předčasných voleb již na podzim tohoto roku – v době sestavování rozpočtu. To by mohlo část investorů na trzích znejistět.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).