Hlavní navigace

Koruna posiluje, dolar je nervózní

29. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna jako jediná z celého regionu včera posílila. Náladu jí vylepšil guvernér ČNB Singer. Dolar naopak znervózňuje zasedání Fedu i horší spotřebitelská důvěra.

Zprávy a události

Index mapující vývoj cen nemovitostí ve 20 největších metropolích (S&P/CaseShiller) ve Spojených státech v únoru vzrostl o 0,93 % m/m, SA (konsenzus 0,7 % m/m). Spotřebitelská důvěra v americkou ekonomiku v dubnu poklesla o více než 6 bodů na úroveň 95,2 bodu (konsenzus 102,2 bodu). Index mapující situaci ve zpracovatelském průmyslu v okolí Richmondu po březnových –8 bodech v dubnu dosáhl –3 body (konsenzus –2 body).

 HDP ve Velké Británii v Q1 15 vzrostl o 0,3 % q/q (konsenzus 0,5 % q/q), ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si britská ekonomika polepšila o 2,4 % (konsenzus 2,6 % y/y). ● Spotřebitelská důvěra ve Francii si v dubnu v souladu s tržními očekáváními o jeden bod polepšila, když vzrostla na 94 bodů.

Dolar je nervózní z výsledků zasedání Fedu

dolaru polepšilo o 0,9 %, když posílilo na hladinu 1,099 USD/EUR. Dolaru uškodila horší spotřebitelská důvěra v americkou ekonomiku, která se v dubnu místo očekávaného růstu o více než šest bodů propadla (na 95,2 bodu). Dolaru navíc neprospívá nervozita z dnešního zveřejnění HDP za Q1 15 a především z výsledků zasedaní Fedu. Navíc euru nahrává i dnešní zveřejnění německé inflace, která by se měla ještě více posunout do kladného teritoria (+0,3 % yoy).

Přestože se zasedání americké centrální banky pravděpodobně ponese v holubičím tónu, žádné dramatické překvapení zřejmě nepřinese. Situace na trhu práce se zlepšuje, jádrová inflace mírně stoupá (na 1,8 % v březnu), takže hlavní neznámou zůstávají důvody zpomalení americké ekonomiky v Q1 15. Data zatím nepotvrdila, že se jednalo o zpomalení způsobené především nepříznivým počasím, takže Fed pravděpodobně zvolí opatrnější rétoriku a bude vyčkávat na další data, která by tuto tezi potvrdila nebo vyvrátila. Podle posledního mediánu výhledu úrokových sazeb zveřejněného v březnu Fed předpokládá, že v letošním roce zvýší úrokové sazby dvakrát a v příštím roce pětkrát. To je v souladu s názorem ekonomů SG, kteří první zvýšení úrokových sazeb očekávají letos v září, přičemž další by mělo následovat v prosinci. Trh je zatím podstatně opatrnější, když očekává pouze jedno zvýšení sazeb v letošním roce a dvojí v roce příštím. Podle ekonomů SG však budou tato očekávání postupně revidována směrem nahoru.

Ekonomika Spojených států by podle SG v Q1 15 měla vzrůst pouze o 1,1 % q/q, anualizovaně (konsenzus 1,0 %) a to právě v důsledku nepříznivého počasí. V Q2 15 by se mělo jednat o nárůst 4,8 %, v Q3 15 o 4 % a v Q4 15 o 3,2 %. To by znamenalo růst ekonomiky za celý letošní rok o 3,3 %, mírně pod posledním publikovaným odhadem ekonomů SG (na úrovni 3,5 %). I tak se nicméně stále jedná o růst nad dlouhodobým trendem. Příští rok by se HDP měl zvýšit o 3 %.  

V eurozóně bude dnes nejdůležitějším zveřejněným indikátorem německá inflace za duben, která by měla vzrůst z lednových 0,1 % y/y na 0,3 % y/y. Kromě toho budou zveřejněny indikátory důvěry v ekonomiku eurozóny, které si však vzhledem ke stále nejisté situaci kolem Řecka a také vzhledem k vyšším cenám pohonných hmot pravděpodobně pohorší. Celkový indikátor by měl podle ekonomů SG poklesnout z březnových 103,9 bodu na 102,8 bodu.    

Korekce zisků na regionálních měnách, koruna posiluje

Regionální měny včera umazaly část svých zisků, které si na své konto připsaly během pondělního obchodování. Polský zlotý ztratil 0,4 % a vrátil se zpět nad psychologickou hranici 4,00 PLN/EUR. Stejně tak maďarský forint, který odepsal 0,5 % a oslabil nad úroveň 300 HUF/EUR (na 301,4 HUF/EUR).

Jako jediná z celého regionu včera posílila česká koruna. Na své konto si vůči euru připsala 0,1 % na 27,47 CZK/EUR. Náladu jí vylepšil rozhovor s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem. Ten prohlásil, že odchylky od poslední prognózy jsou malé. Situace na trhu práce se podle něho zlepšuje, nicméně růst mezd je poněkud nižší, než se čekalo, což představuje protiinflační riziko. Bankovní rada podle jeho vyjádření sice v březnu diskutovala o alternativních nástrojích, včetně záporných úrokových sazeb, jednalo se však spíše o diskuzi v kontextu zkušeností jiných zemí, přičemž žádný formální návrh nepadl. Podle guvernéra by měl prvním nástrojem domácí měnové politiky v současné situaci zůstat měnový kurz. 

V regionu dnes žádná významnější data zveřejněna nebudou. Pouze v Maďarsku se dočkáme březnové míry nezaměstnanosti, která by měla podle konsenzu trhu stagnovat na únorových 7,7 %.

Česká swapová výnosová křivka včera zůstala beze změny.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).