Hlavní navigace

Koruna posilovala a testovala hladinu 25,30 CZK/EUR

Jan Vejmělek

Končící týden byl z pohledu české měny úspěšný, a to zejména v jeho samotném závěru.

Doba čtení: 1 minuta

Zatímco maďarský forint a polský zlotý v průběhu dnešního obchodního dne ztrácely (o třetinu respektive čtvrtinu procenta), česká koruna si o více než půl procenta polepšila. Zatímco páteční zahajovací kurz se na mezibankovním trhu nacházel na 25,45 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již byla testována hladina 25,30 CZK/EUR.

dan_z_prijmu

Koruna si tak za celý týden polepšila, což se stalo poprvé po čtyřech ztrátových týdnech v řadě.

Ruku v ruce s nižší averzí investorů k riziku a stoupajícím kurzem eura na světovém trhu byla cítit podpora na všech regionálních měnách. Nejvíce si za uplynulý týden polepšil maďarský forint, který se se ziskem zhruba 1,5 % dostal na nejsilnější hodnotu za poslední měsíc. Česká koruna a polský zlotý se ziskem o zhruba jedno procento mírně zaostávaly.

Tento týden bych chudý na čerstvé makroekonomické fundamenty a ani v tom nadcházejícím to moc slavné nebude.

Z domova se dočkáme pouze listopadové statistiky podnikatelského a spotřebitelského sentimentu (pondělí) a PMI indexu průmyslové aktivity (pátek). Oba tyto měkké indikátory by měly potvrdit nízkou důvěru korporací i domácností odrážející tak celkově horší makroekonomickou situaci v důsledku recese, tak i celkovou nejistotu a obavy z budoucího vývoje. Obojí je z pohledu české měny indikátorem ke slabším úrovním. Koruna je však již ve srovnání s rovnovážným kurzem slabší. Zdolání hladiny 25,50 CZK/EUR nebude jednoduché a bude to vyžadovat nějaký negativní impuls.

Našli jste v článku chybu?