Hlavní navigace

Koruna pokračovala v posilování

7. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po včerejšku plném událostí z domácí ekonomiky i z Polska bylo dnešní obchodování klidnější. V České republice jsme se žádných nových údajů nedočkali.

Koruna však pokračovala v posilování, když na mezibankovním trhu krátce atakovala dokonce úroveň 25,20 CZK/EUR. Během odpoledne ale česká měna mírně zkorigovala směrem k hodnotě 25,25 CZK/EUR. I tak je koruna nejsilnější za poslední měsíc.

Posilovaly i ostatní regionální měny. Forint si připsal téměř půl procenta, když Maďarsko uskutečnilo poměrně úspěšnou aukci státních dluhopisů. Nad očekávání také dopadla prosincová průmyslová produkce, která poklesla jen o 3,4 % y/y (trh očekával –4,5 %). Polský zlotý si připsal jen mírné zisky zhruba dvě desetiny procenta.

Zítra se z české ekonomiky dočkáme lednové míry nezaměstnanosti. Současná recese v české ekonomice je konsistentní s jejím dalším růstem. Podíl nezaměstnaných osob (sezónně očištěný, metodika MPSV) se začal zvyšovat od května loňského roku z 6,6 % na 7,1 % v prosinci 2012. V lednu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst o 0,2 pb na 7,3 % (SA), což je o něco vyšší růst ve srovnání s předchozími měsíci.

Účto_tip_změny21

Důvodem je podle nás neobnovení kontraktů na dobu určitou, které by mohlo být v recesním prostředí výraznější. Bez sezónního očištění by míra nezaměstnanosti měla vzrůst ze 7,4 % v prosinci na 7,9 % v lednu, za čímž stojí z větší části negativní lednová sezónnost. V dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat, když podniky budou v nabírání nových pracovníků opatrné, spíše lze očekávat propouštění.

Česká swapová křivka se dnes prakticky nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).