Hlavní navigace

Koruna pokračovala v posilování

Marek Dřímal

Po včerejšku plném událostí z domácí ekonomiky i z Polska bylo dnešní obchodování klidnější. V České republice jsme se žádných nových údajů nedočkali.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna však pokračovala v posilování, když na mezibankovním trhu krátce atakovala dokonce úroveň 25,20 CZK/EUR. Během odpoledne ale česká měna mírně zkorigovala směrem k hodnotě 25,25 CZK/EUR. I tak je koruna nejsilnější za poslední měsíc.

Posilovaly i ostatní regionální měny. Forint si připsal téměř půl procenta, když Maďarsko uskutečnilo poměrně úspěšnou aukci státních dluhopisů. Nad očekávání také dopadla prosincová průmyslová produkce, která poklesla jen o 3,4 % y/y (trh očekával –4,5 %). Polský zlotý si připsal jen mírné zisky zhruba dvě desetiny procenta.

Zítra se z české ekonomiky dočkáme lednové míry nezaměstnanosti. Současná recese v české ekonomice je konsistentní s jejím dalším růstem. Podíl nezaměstnaných osob (sezónně očištěný, metodika MPSV) se začal zvyšovat od května loňského roku z 6,6 % na 7,1 % v prosinci 2012. V lednu by měla míra nezaměstnanosti podle našeho odhadu vzrůst o 0,2 pb na 7,3 % (SA), což je o něco vyšší růst ve srovnání s předchozími měsíci.

dan_z_prijmu

Důvodem je podle nás neobnovení kontraktů na dobu určitou, které by mohlo být v recesním prostředí výraznější. Bez sezónního očištění by míra nezaměstnanosti měla vzrůst ze 7,4 % v prosinci na 7,9 % v lednu, za čímž stojí z větší části negativní lednová sezónnost. V dalších měsících by se situace na trhu práce měla dále zhoršovat, když podniky budou v nabírání nových pracovníků opatrné, spíše lze očekávat propouštění.

Česká swapová křivka se dnes prakticky nezměnila.

Našli jste v článku chybu?