Hlavní navigace

Koruna oslabovala i po lepších zprávách o HDP

4. 9. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Koruna včera vymazala pondělní zisky. Nepomohla ani lepší data o HDP, které ukázalo opuštění recese i lepší strukturu.

Zprávy a události

Čínský HSBC PMI index ze sektoru služeb se v srpnu zlepšil z 51,3 bodu na 52,8 bodu.

Americký PMI se v srpnu zhoršil z 53,9 bodu na 53,1 bodu (trh 54,0 bodu). Stavební výdaje vzrostly v červenci o 0,6 % (trh +0,4 %). ISM index z průmyslu se v srpnu zlepšil u 55,4 bodu na 55,7 bodu (trh 54,0 bodu).

Růst produkčních cen v EMU v červenci dosáhl 0,3 % meziměsíčně (trh +0,1 %), meziročně byly vyšší o 0,2 %.

Český HDP se po zpřesnění v druhém čtvrtletí zvýšil o 0,6 % mezikvartálně (-1,3 % meziročně). Předběžný odhad ukazoval na růst o 0,7 %.

Evropská měna pokračuje v dalších ztrátách

Evropské měně se ani v úterý nedařilo, když oslabila z úrovní mírně pod 1,3200 USD/EUR na 1,3160. Americký dolar, který je považován za bezpečný přístav, v posledních dnech profituje z růstu geopolitických rizik. Ačkoliv se situace mírně uklidnila, když prezident USA si vyčká na souhlas Kongresu (který bude opět zasedat od 9. září), investoři jsou před možným atakem Sýrie opatrní.

Zajímavých dat jsem se včera dočkali pouze z USA. Zatímco PMI index se v srpnu zhoršil, více sledovaný a relevantnější ISM index z průmyslu se naopak zlepšil na 55,7 bodu. Vyšší úrovně naposledy zaznamenal v červnu 2011. Vysokých úrovní pak zaznamenal zejména subindex nových objednávek (zlepšení z 58,3 bodu 63,2 bodu). Zklamáním je pak zhoršení u složky zaměstnanosti (z 54,4 bodu na 53,3 bodu). ISM index je tak další ukazatel, který potvrzuje, že oživení americké ekonomiky je na dobré cestě.

Dnes se z USA a Evropy dočkáme několika údajů, důležitější pro trhy však budou až čtvrteční zasedání ECB a páteční americká data z trhu práce. Prozatím by se tak obchodování na trhu eura s dolarem příliš měnit nemělo. Za celou EMU budou zveřejněny finální PMI indexy ze sektoru služeb za srpen a údaje o HDP za druhé čtvrtletí. Ekonomové SG neočekávají žádnou revizi, mělo by tak být potvrzeno, že EMU se růstem o 0,3 % q/q dostala ve druhém čtvrtletí z recese. Růst by měla zaznamenat spotřeba domácností i vlády, vyšší by pak měly být i fixní investice. Zajímavé určitě budou i maloobchodní tržby za červenec, které by měly dle našich kolegů z SG poklesnout o 0,2 % meziměsíčně (trh je však optimističtější, když vidí růst o 0,2 %). Z USA se odpoledne dočkáme obchodní bilance za červenec a lokálního srpnového ISM indexu ze státu New York. Ve večerních hodinách pak bude zveřejněna ještě béžová kniha o stavu americké ekonomiky.

Regionální měny v úterý oslabovaly

Úterní obchodování nebylo pro regionální měny příznivé. Česká koruna vymazala své pondělní zisky a posunula se z ranních úrovní okolo 25,68 CZK/EUR na 25,80. O něco menší ztráty dosahoval polský zlotý, výrazněji o 0,6 % oslaboval maďarský forint.

Včera byla zveřejněna finální data o domácím HDP za druhé čtvrtletí. Dle těchto údajů česká ekonomika opustila recesi, když zaznamenala oproti prvnímu čtvrtletí vzestup o 0,6 %. Původní rychlý odhad byl sice revidován o desetinu níže, struktura však potěšila, neboť zakládá na obdobnou růstovou dynamiku i v aktuálním třetím čtvrtletí. Je zřejmé, že tuzemské hospodářství z recese vytáhla silnější zahraniční poptávka, která se promítla do vzestupu čistých exportů. Tato situace odráží konec recese v eurozóně a zejména zrychlení hospodářského růstu v Německu. Domácí poptávka sice zůstala i ve druhém čtvrtletí slabá, data však rozhodně nezklamala. Mezičtvrtletní snížení spotřeby domácností o 0,4 % zdaleka nevymazalo růst o 1,5 % zaznamenaný v prvním čtvrtletí. Další významný pokles o 16,3 mld. Kč zaznamenaly zásoby. Jejich výše je v poměru k celkovému HDP nejníže od roku 2005 a představuje tak slušný růstový potenciál pro další čtvrtletí. Zrovna tak nebyl dosud vykompenzován propad u daní z produktů související s letošním zvýšení spotřební daně z tabáku.

Pro další čtvrtletí jsme optimističtí. Kromě výše zmíněných jednorázových faktorů se totiž zlepšuje situace v průmyslu, alespoň to vcelku zřetelně naznačují předstihové indikátory důvěry. Stavebnictví by se mohlo ve zbytku roku alespoň stabilizovat, když pomoci by měla popovodňová obnova a snad i nová vládní politika po říjnových volbách (zde ovšem lze očekávat vzhledem k časové náročnosti projektů větší zpoždění). Vzhledem k lepší úrodě by pak přidaná hodnota neměla klesat ani v zemědělství. Letos patrně ekonomika poklesne v průměru okolo jednoho procenta, příští rok již očekáváme růst o 1,8 %.

Dnes se dočkáme rozhodnutí polské centrální banky ohledně dalšího směřování měnové politiky (všichni dotázaní ekonomové agenturou Bloomberg očekávají sazby beze změny na úrovni 2,50 %). Finální data o HDP pak budou také zveřejněna v Maďarsku, kde předběžný odhad ukázal na růst o pouhých 0,1 % mezikvartálně. Nicméně tamní ekonomika rostla již v prvním čtvrtletí o slušných 0,6 %. Z domácí ekonomiky se dočkáme maloobchodních tržeb za červenec.

Účto_tip_změny21

Maloobchodní tržby by se měly v červenci snížit o 1,9 % m/m (SA, WDA) zejména kvůli prodejům aut (-4,0 % m/m). Nicméně ostatní maloobchodní tržby patrně také poklesnou (o 1,0 %). V meziročním srovnání by maloobchodní tržby měly vzrůst o 3,2 %, velkou roli bude totiž hrát větší počet pracovních dnů. Po očištění o tento vliv by tržby v maloobchodu měly meziročně poklesnout o 1,9 %, což je ve srovnání s předchozím měsícem mírně lepší výsledek. V následujících měsících by se situace domácností měla zlepšit, když inflace bude decelerovat a trh práce by se měl dále stabilizovat.

Česká swapová křivka se v úterý posunula po celé své délce o bod nahoru, když následovala pohyb svého eurového protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).