Hlavní navigace

Koruna opět v blízkosti sedmiměsíčního maxima

10. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna dnes v podstatě vymazala včerejší ztráty, když si proti euru polepšila o více než třetinu procenta. Měna reflektovala zejména silnější euro na trhu s dolarem.

Česká koruna dnes v podstatě vymazala včerejší ztráty, když si proti euru polepšila o více než třetinu procenta. Zatímco první ranní kotace se na mezibankovním trhu nacházely téměř u 25,62 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již byl kurz o cca 10 haléřů níže.

Koruna reflektovala zejména silnější euro na trhu s dolarem, kde po včerejším poklesu byl obnoven rostoucí trend. To se promítlo do celkově pozitivní nálady v celém středoevropském regionu. O více než čtvrt procenta si dnes polepšil i maďarský forint, během dopoledne zhodnocoval i polský zlotý, i když ten v odpoledních hodinách své zisky korigoval. Středoevropské měny profitovaly ze zprávy, že novou šéfkou Fedu se stane J. Yellen. Ta patří mezi největší holubice, což bude znamenat zajištění kontinuity po odcházivším B. Bernankem.

skoleni_8_6

Česká koruna se tak opět přiblížila své nejsilnější úrovni od počátku března. Včerejší korekce i ve světle nižších než očekávaných inflačních dat byla prozatím krátkodobého charakteru. Důvodem je zejména zmíněné silné euro vůči dolaru, z domácích faktorů hraje roli zejména to, že do dalšího zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice zbývají ještě čtyři týdny. Pokračující dezinflační trend a současný kurz koruny zřejmě s blížícím se zasedáním přiměje centrální bankéře k další vlně verbálních intervencí. Z technického pohledu i nadále pro nejbližší období platí, že trh bude mít tendenci testovat úroveň podpory 25,46 CZK/EUR a v případě jejího zdolání by se otevřel prostor pro posílení až k 25,23 CZK/EUR.

Česká swapová výnosová křivka dnes vzrostla, na kratším konci o 2 bb, na delším o 4 bb. Důvodem byl obdobný pohyb na eurové křivce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).