Hlavní navigace

Koruna opět nestačila na ostatní regionální měny

Jan Vejmělek

Ačkoli polské i maďarské měně se včera celkem dařilo, česká koruna posilující trend nesledovala a opět na ostatní regionální měny nestačila.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Fed index průmyslové aktivity z Chicaga zaznamenal za červen zlepšení na –0,13 bodu z předchozích –0,29 bodu. Trh ovšem čekal zlepšení až na 0,0 bodu. 

Prodeje stávajících domů v USA se v červnu nečekaně snížily o 1,2 % navzdory očekávanému růstu ve výši 1,5 % m/m. Meziročně jsou však prodeje o 15,2 % výše.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červnu stagnovala na 14,3 %, zatímco trh se obával jejího zvýšení na 14,4 %.

Euro na úvod týdne drželo relativně silné úrovně

Společná evropská měna držela vůči dolaru na úvod týdne relativně silné úrovně. Během dopoledne se kurz dostal až téměř k úrovni 1,32 USD/EUR, aby se následně opatrně vracel k 1,3160 USD/EUR. Obchodování tak bylo hodně klidné, důvodem byla absence jakýchkoliv nových ekonomických zpráv z eurozóny. Americká seance pak byla ve znamení další posilující vlny na euru, kurz se krátce dostal přes 1,32 USD/EUR.

Dolar doplatil na zveřejněné horší ekonomické indikátory. Fed index průmyslové aktivity z Chicaga se sice v červnu zlepšil, ne ovšem tak, jak trh očekával. Zklamání alespoň na první pohled přinesl červnový pokles prodejů starších domů navzdory očekávanému růstu. Nutno ovšem podotknout, že se jednalo o první pokles po předchozích dvou měsících silného růstu. A co je podstatné, pokračuje růst cen. Ceny starších domů byly v červnu meziročně o 13,5 % výše a dostaly se na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Bohatství amerických domácností tedy roste.

Ani dnešní den nebude patřit z pohledu ekonomického kalendáře mezi ty zajímavé,  i když to bude o něco lepší než včera.  Po ranních červencových číslech francouzské podnikatelské důvěry se odpoledne dočkáme předběžného čísla spotřebitelské důvěry v celé eurozóně. V USA pak budou v odpoledních hodinách publikovány cenové indexy z květnového trhu nemovitostí a červencový Fed index průmyslové aktivity z Richmondu.

Koruna na úvod týdne stabilní těsně pod 26,00 CZK/EUR

Koruna včera nestačila na okolní regionální měny. Polské i maďarské měně se včera celkem dařilo. Forint si vůči euru polepšil o půl procenta. Zlotý pouze nepatrně zaostával. Česká koruna posilující trend nesledovala a po většinu včerejší seance se kurz držel stabilní těsně nad hladinou 25,90 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se kurz tlačil dokonce lehce výše a dostal se na dosah úrovně 26,00 CZK/EUR.

Česká měna nadále doplácí na neatraktivní úrokový diferenciál. I když se cyklus snižujících se úrokových sazeb prosazuje delší dobu i na polském zlotém a maďarském forintu, přesto zůstávají úrovně měnověpolitických sazeb v těchto zemích výrazně nad nulovou úrovní. To samozřejmě českou korunu výnosově znevýhodňuje. K tomu se pak přidává fakt, že kurz koruny je v prostředí nulových úrokových sazeb využíván jako měnověpolitický nástroj. A protože se kumulují protiinflační rizika, dává centrální banka jasně najevo preference směrem k slabší měně.

dan_z_prijmu

Koruna se včera žádné domácí kurzotvorné informace nedočkala a stejně tomu bude i dnes. Z regionálního pohledu bude nejzajímavější událostí zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Všeobecně se očekává, že cyklus snižujících se úrokových sazeb bude pokračovat. Patrně se tedy dočkáme snížení klíčové sazby o 25 bb na 4,00 %. Pro trh bude důležité sledovat vyznění následné tiskové konference a to zejména ve vztahu k dalšímu vývoji.

Na domácím dluhopisovém trhu včera panovala prázdninová nálada. Zájem o obchodování byl minimální, zajímavý nebyl pohled ani na cenový vývoj, když se výnosová křivka v podstatě nepohnula. Na trhu se jednoznačně projevila absence čerstvých evropských či tuzemských ekonomických indikátorů.

Našli jste v článku chybu?