Hlavní navigace

Koruna nese rozhodnutí ČNB nelibě - kurz EUR/CZK atakoval úroveň 25,25

2. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hlavní (repo) sazba centrální banky se dostává na nové historické minimum 0,05 %, přičemž na této úrovni se ocitla i diskontní sazba (lombardní sazba spadla na 0,25 %)

Bankovní rada nazvala toto minimum jako “technickou nulu” a tudíž je evidentní, že dál už není kam jít. To, že se půjde se sazbami opět dolů, naznačovaly už před zasedáním hlasy z ČNB. K rozhodnutí zřejmě přispěla i nová prognóza, kterou měla bankovní rada na stole. Ta byla opět pesimističtější, pokud jde o výhled ekonomiky, kdy ČNB aktuálně počítá z růstem jen 0,2 % v roce 2013, zatímco v minulé prognóze to bylo ještě 0,8 %. ČNB se přiblížila naší prognóze HDP, která v příštím roce počítá se stagnací.

skoleni11_1

Bankovní rada také rozhodla o tom, že nebude prodávat výnosy ze svých devizových rezerv ve snaze nepřilévat olej do ohně tím, že bude tlačit na poptávku po koruně a přispívat k jejímu posilování. ČNB aktuálně drží 31,5 mld. euro devizových rezerv, přičemž roční výnos z těchto rezerv nebude větší než 600 miliónů euro. Pro kurz koruny je důležitější, že úrokové sazby klesly na “technickou nulu” a ČNB navíc hrozí intervencemi proti koruně. Ta by se tak v momentě, kdy globální ekonomice bude lépe, mohla stát obětí carry trade obchodů, kdy si spekulanti budou půjčovat za “nula” v českých korunách a tyto prostředky uloží v zahraničí do výše úročených měn (např. zlotého či forintu).

Úrokové sazby ČNB jsou rekordně nízké a nízkými zůstanou nejspíše dlouhou dobu. Guvernér ČNB Singer na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka zvedne úrokové sazby z technické nuly teprve, když uvidí výraznější inflační tlaky. ČNB ve své nové prognóze předpokládá, že by se tak mohlo stát až na konci roku 2014 či ještě dále. Ekonomika se nemůže vymanit z recese, která trápí i našeho hlavního obchodního partnera – eurozónu. Domácí poptávka je zcela utlumená a naděje na zlepšení je minimální. Do této situace může zasáhnout další zvýšení daní na spotřebu (DPH), které by se na výdajích domácností negativně odrazilo v příštím roce. Snížení úrokových sazeb se projeví v poklesu tržních úrokových sazeb na peněžním trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).