Hlavní navigace

Koruna nejslabší od začátku září

22. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Regionální měny ve středu nezaznamenaly úspěšný den. Zlotý a forint kompenzovaly své včerejší zisky, když dnes při absenci nových fundamentálních faktorů svorně oslabovaly o dvě desetiny procenta.

Koruna dnes zažila nejhorší den od srpna. Proti euru si totiž odepsala čtyři desetiny procenta, když se její kurz posunul na mezibankovním trhu až nad hranici 27,70 CZK/EUR (česká měna je tak nejslabší od začátku září). Za tímto pohybem stejně jako u forintu a zlotého nestály žádné nové makroekonomické údaje či události (kalendář byl dnes prázdný). Důvodem tak mohla být například větší klientská objednávka při nízké tržní likviditě, když se kurz v předchozích týdnech stabilizoval ve velmi úzkém pásmu těsně nad hladinou 27,50 CZK/EUR.

Zítra se na středoevropských trzích dočkáme zveřejnění polských zářijových maloobchodních tržeb. Ty by při meziměsíční stagnaci měly zrychlit svůj meziroční růst na 2,4 % z 1,7 % y/y v srpnu. Publikována bude i polská míra nezaměstnanosti za září, u které trh očekává pokles o desetinu procenta na 11,6 %. Pro regionální trhy jako celek však bude zásadnější, jak dopadnou říjnové PMI indexy v hlavních evropských ekonomikách. Německé indikátory by měly dále poklesnout (PMI v průmyslu podle odhadu analytiků poklesne dále do pásma kontrakce ekonomické aktivity), což by mohlo představovat negativní zprávu i pro region střední Evropy a lokální měny.

Česká swapová křivka se dnes prakticky nezměnila.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).