Hlavní navigace

Koruna nejslabší od listopadu, očekáváme však korekci

8. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Minulý týden přinesl zásadní zprávy až ve svém samotném závěru. ČNB na svém čtvrtečním zasedání posunula minimální dobu trvání kurzového závazku do roku 2017, přičemž bankovní rada za současných podmínek předpokládá jeho opuštění v H1 17.

Americká ekonomika vytvořila v lednu jen 151 tis. pracovních míst (trh 190 tis.). Míra nezaměstnanosti však poklesla na 4,9 % (trh čekal stagnaci na 5,0 %). Průměrné hodinové výdělky stouply o 0,5 % m/m (trh +0,3 %).

Maďarská průmyslová produkce v prosinci vzrostla o 6,9 % y/y (trh 7,3 %).

Německá ekonomika zřejmě zpomalila

Dolar minulý týden proti euru oslabil o 3 %, když horší data ze Spojených států v průběhu týdne snížila pravděpodobnost brzkého zvyšování sazeb Fedu. Dolarové ztráty ve čtvrtek dokonce přesáhly 3 %, když se kurz dostal na 1,12 USD/EUR. V pátek ale americká měna mírně posílila po zveřejnění údajů z trhu práce. Ekonomika Spojených států sice v lednu vytvořila jen 151 tis. nových pracovních míst, což výrazně zaostalo za tržním očekáváním (190 tis.), další statistiky však byly příznivé. Nezaměstnanost poklesla na nové pokrizové minimum, růst hodinových výdělků překonal odhady a mírně vzrostla i celková zaměstnanost. Ani tyto údaje však nevedly k přehodnocení tržního vnímání budoucích kroků Fedu. Šance na březnové zvýšení sazeb je podle tržních cen jen 10 %.

Tento týden je kalendář zveřejňovaných údajů kratší, na trhu budou navíc chybět čínští investoři kvůli tamním novoročním prázdninám. Ve Spojených státech bude trh sledovat především vystoupení prezidentky Fedu Janet Yellen před Kongresem, které se uskuteční ve středu a ve čtvrtek. Zajímavé bude, jak se Yellen postaví k měnové politice v prostředí stále slušné domácí ekonomické kondice, ale velkých externích rizik. I ekonomové SG připouštějí, že březnové zvýšení sazeb Fed vynechá. Silné domácí ekonomice by ale ani tak neublížil. V Evropě přijdou hlavní zprávy až v pátek, a to zveřejnění prvních odhadů HDP za Q4 15 v Německu, Itálii a v celé eurozóně. Dynamika německého hospodářství by měla mírně zpomalit na 0,2 % q/q (z 0,3 % q/q v Q3 15) a v meziročním vyjádření na 1,3 % y/y (z 1,7 % v předcházejícím čtvrtletí). Korekce eurových zisků z minulého týdne by tak mohla pokračovat.

Koruna na konci týdne oslabila po komentářích ČNB

Minulý týden přinesl zásadní zprávy až ve svém samotném závěru. ČNB na svém čtvrtečním zasedání posunula minimální dobu trvání kurzového závazku do roku 2017, přičemž bankovní rada za současných podmínek předpokládá jeho opuštění v H1 17. Rozhodnutí centrální banky je v souladu s naším očekáváním z aktuálních Ekonomických výhledů, které jsme publikovali v úterý. Koruna až do čtvrtka setrvala jen těsně nad závazkem ČNB. V pátek reagovala oslabením na slova viceguvernéra Tomšíka, podle kterého bankovní rada vedla „vážnou debatu“ nad možností snížit sazby do záporného teritoria. Kurz české měny vůči euru nakonec uzavřel na úrovni 27,07 CZK/EUR, nejslabší korunové hodnotě od listopadu. Spekulace ohledně snižování sazeb se ještě více promítly na zbytek finančních trhů – peněžní trh už v cenách předpokládá prakticky celý „cut“ (o 25 bb) v horizontu devíti měsíců a poklesly i swapové sazby na krátkém konci křivky (o zhruba 4 bb). Tato reakce je podle nás přehnaná, snižování sazeb ČNB totiž v našem základním scénáři neočekáváme.

FIN21

Nadcházející týden bude plný údajů z české ekonomiky. Průmyslová produkce zakončila loňský rok podle našich odhadů slušným růstem o 4 % y/y, dobrá čísla pravděpodobně vykáže díky teplému počasí i stavebnictví (+9,3 %). Negativní sezónnost ovlivní bilanci zahraničního obchodu, která nejspíše vykáže schodek 6,8 mld. CZK. Sezónně očištěná nezaměstnanost by měla v lednu dále klesnout, ale bez očištění dosáhne podíl nezaměstnaných pravděpodobně 6,5 %. Nejdůležitější zpráva přijde zase až na konci týdne. Páteční statistika spotřebitelských cen ukáže podle našeho výhledu meziroční růst 0,3 %, trh je mírně optimističtější (+0,5 % y/y). Kurz koruny by se měl díky dobrým fundamentům vrátit těsně nad hranicí kurzového závazku.

Zlotý a forint během minulého týdne posilovaly, když na trzích mírně opadla akutní nervozita. Snížení pravděpodobnosti utahování měnové politiky Fedu mohlo také pomoci. Prázdninový týden v Číně by tuto lepší náladu mohl prodloužit a regionálním měnám dále prospět

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).