Hlavní navigace

Koruna nejslabší od léta, dnes rozšiřuje ztráty

7. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna dnes pokračuje v dalším oslabování. Vůči euru se již dostala nad hranici 25,40 EUR/CZK a je tak nejslabší za poslední tři měsíce. Proč tomu tak je?

Důvodů pro oslabování české měny v poslední době lze najít hned několik: data z domácí ekonomiky, která přicházejí vždy na začátku měsíce přinášejí spíše zklamání a obavy o další vývoj české ekonomiky. Obdobně špatná data přicházejí i ze sousedního Německa, které dnes zveřejnilo údaje o propadu průmyslové výroby. Na německé ekonomice je přitom česká ekonomika silně závislá.

Korunu sráží ke slabším úrovním i měnová politika ČNB, která snížila úrokové sazby téměř k nule a pohrozila intervencemi proti české koruně. Příliš důvodů pro silnější korunu tak v tuto chvíli nenacházíme a ta se pravděpodobně i nadále bude držet slabší.

Naději lze těžko hledat i za hranicemi Česka, neboť i zprávy z EU přinášejí spíše negativní informace: dnes Evropská komise přišla s revizí prognóz vývoje ekonomik členských států a podle Evropské komise bude vývoj v EU horší, než se původně předpokládalo.

Koruna oslabuje i vůči americkému dolaru, kde se dostala až k 19,90 USD/CZK.

Autor článku

Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).