Hlavní navigace

Koruna nejsilnější od intervencí, můžeme se dočkat i spekulativní­ho útoku

20. 7. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V uplynulém týdnu se hodnota koruny proti euru posunula na nové maximum od intervencí ČNB v listopadu 2013.

Řecko by mělo ECB zaplatit, vyjednávání o novém programu pokračují

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny vzrostly v červnu o 0,3 % m/m v souladu s očekávání trhu. V meziročním vyjádření se tak letos poprvé dostaly do černých čísel (+0,1 % y/y). Červencová důvěra v americkou ekonomiku podle indikátoru University of Michigan poklesla na 93,3 bodu (trh očekával stagnaci na červnových 96 bodech).

Ceny průmyslových výrobců v České republice se v červnu snížily o 0,2 % m/m (trh +0,1 %). Jejich meziroční pokles se tak prohloubil na 2,3 % (trh 2,0 %) z květnových –2,1 %.

Polský průmysl v červnu vzrostl o 7,6 % y/y (trh 7,0 %). Maloobchodní tržby ve stejném měsíci přidaly 6,6 % y/y (trh 5,4 %).

Euro proti dolaru na novém minimu od konce dubna

Navzdory příznivým zprávám o pokroku ve vyjednávání mezi Řeckem a věřiteli se v minulém týdnu euro proti dolaru propadlo o téměř tři procenta. Dnes ráno tak kurz společné evropské měny otevírá jen těsně nad úrovní 1,08 USD/EUR; euro je tak nejslabší od konce dubna. Naděje na dohodu s Athénami se totiž do obchodování promítla už dříve (už v předminulém týdnu), naopak v posledních dnech byl kurz eura k dolaru spíše ve vleku událostí ve Spojených státech. Tam sice zklamaly červnové maloobchodní tržby, ale šéfka Fedu Janet Yellen přesto ve svém projevu naznačila, že by centrální banka chtěla zvyšovat sazby už v letošním roce. Ekonomové SG nadále očekávají, že k prvnímu zvýšení dojde už na zářijovém zasedání.

Záležet však bude zejména na kondici americké ekonomiky. Nadcházející týden nám ale nepřinese mnoho nových informací – kalendář zveřejněných makroekonomických údajů je poloprázdný. V USA se dočkáme prakticky jen údajů z trhu nemovitostí. Prodeje stávajících i nových domů by měly v červnu zaostat za velmi silnou květnovou dynamikou. Podle SG by ale měl rezidenční sektor americké ekonomiky v dalších měsících zažít oživení.

V Evropě bude hlavní pozornost patřit opět Řecku. Díky dohodnutému překlenovacímu úvěru by dnes měly Athény poslat peníze ECB za splatné dluhopisy a vrátit i půjčku MMF, kterou nesplatily na konci června. Eurozóna by v následujících týdnech měla jednat o podobě nového záchranného programu. Největším problémem se zdá neochota MMF se do něho zapojit kvůli neudržitelnosti řeckého dluhu. Řecký parlament by měl zároveň schvalovat další opatření podmiňující příliv dalších peněz ze zbytku EMU.

Z ekonomických dat budou v Evropě zveřejněny indikátory důvěry ve Francii (středa) a předběžné červencové indexy PMI (v pátek). Ekonomové SG předpokládají mírné zhoršení nálady v EMU, které by mělo naznačit lehké zpomalení evropského hospodářství v Q3 15.

Vývoj kurzu USD/EUR by měl záviset jednak na zveřejněných ekonomických ukazatelích, tak na novinkách na (měnově) politické scéně v Evropě i v USA. Z fundamentálního pohledu (a v rámci očekávání SG) by měly následující týdny svědčit spíše dolaru. Z technického pohledu je důležitou úrovní hladina 1,08. Pokud kurz tuto hranici prolomí, mohl by dolar posílit až k oblasti 1,05/1,04.

Koruna nejsilnější od intervencí, můžeme se dočkat i spekulativního útoku

V uplynulém týdnu se hodnota koruny proti euru posunula na nové maximum od intervencí ČNB v listopadu 2013. Především ve středu a v pátek se kurz pohyboval kolem úrovně 27,05 CZK/EUR. Koruně prospívají především dobré fundamenty v české ekonomice, jako je pokračující oživení průmyslu a postupně zrychlující spotřebitelská inflace. A to navzdory tomu, že data zveřejněná v minulém týdnu zaostala za očekáváním trhu.

Květnový běžný účet vykázal schodek 3,4 mld. CZK, když trh předpokládal vyrovnanou bilanci. Přebytek v obchodu se zbožím a službami plně vykompenzovaly důchodové bilance, kde se projevil především odliv dividend ve výši 31,6 mld. CZK. V květnu navíc nebyl nijak výrazný příliv peněz z fondů EU, jak už naznačovalo květnové pokladní plnění státního rozpočtu. I navzdory květnovému schodku, prvnímu v letošním roce, kumulovaný přebytek běžného účtu za posledních dvanáct měsíců dosahuje velmi slušné hodnoty 1,7 % HDP.

Překvapivě dopadly červnové ceny průmyslových výrobců. Meziměsíčně se totiž snížily o 0,2 % (trh očekával naopak růst o 0,1 %) a prohloubily tak svůj meziroční pokles na 2,0 % (z květnových 1,9 %). Důvodem byl především výraznější vliv poklesu cen ropy a také kovů na světových trzích.

Forint i zlotý těžily z poklesu rizikové averze související s rostoucí nadějí na dosažení dohody mezi Řeckem a věřiteli. Maďarská měna v závěru týdne proti euru posílila pod 310 HUF/EUR a zlotý se přiblížil hodnotě 4,10 PLN/EUR.

V tomto týdnu se v České republice dočkáme jen mála nových zpráv fundamentálního charakteru. Z ekonomických údajů bude zveřejněn červencový konjunkturální průzkum. V červnu vzrostla důvěra mezi podnikateli a po čtyřech měsících i mezi spotřebiteli. Celková nálada v ekonomice se tak dostala na nejvyšší hodnotu od srpna 2008. V červenci by nás však nepřekvapil pokles důvěry především kvůli situaci v Řecku.

Koruna by kvůli nedostatku nových fundamentů měla setrvat kolem současných silných úrovní. Její kurz ale mohou ovlivnit technické faktory jako je uzavírání pozic či větší obchody v prostředí nízké prázdninové likvidity, které by mohly vést k oslabení české měny i výrazněji nad 27,10 CZK/EUR. Naopak nelze vyloučit ani spekulativní útok na úroveň kurzového závazku ČNB. V takovém případě by podle nás ČNB zasáhla a příliv eur skoupila. Také v této situaci by mohla koruna následně oslabit, celkový pohyb by však záležel na podobě intervencí centrální banky. Pokud by ČNB byla nucena intervenovat výrazněji kvůli agresivnímu útoku na její závazek, může se kurz po zásahu centrální banky dostat i například k úrovni 27,30 CZK/EUR.

Pro forint a zlotý bude důležitý další vývoj ve vyjednávání mezi Athénami a skupinou věřitelů. Záležet bude především na ochotě MMF zapojit se do nového záchranného programu. Pokud se fond na pomoci Řecku podílet odmítne, bude vyjednávání mezi zeměmi eurozóny o to složitější.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).