Hlavní navigace

Koruna navazuje na své ztráty

31. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruna ztrácela i ve čtvrtek. Navázala tak na vývoj z předchozího dne a nedostala se z červených čísel, stejně jako okolní měny v regionu i další riziková aktiva.

Zprávy a události

Americké osobní příjmy v červenci vzrostly o 0,3 % m/m (trh očekával +0,3 %), osobní výdaje pak přidaly 0,4 % (trh +0,5 %). Jádrový deflátor byl za stejný měsíc meziročně vyšší o 1,6 % (trh +1,7 %), v červnu to bylo +1,8 %. Nové žádosti v nezaměstnanosti stagnovaly na 374 tis. (trh 370 tis.). Průmyslový index z okolí Kansasu se zlepšil z 5 bodů na 8 bodů.

Německá míra nezaměstnanosti v srpnu dle očekávání stagnovala na úrovni 6,8 % (SA). Italská podniková důvěra v srpnu mírně vzrostla z 87,1 bodu na 87,2 bodu (trh 86,8 bodu). Dle Evropské komise se zhoršila ekonomická důvěra v EMU z 87,9 bodu na 86,1 bodu (trh 87,5). Zhoršení zaznamenala důvěra v průmyslu i ve službách.

Polský HDP za Q2 12 vzrostl o 0,4 % q/q (trh +0,5 %). Meziročně byl HDP vyšší o 2,4 %.  

Čtvrteční obchodování nebylo pro euro příznivé

Až do čtvrté hodiny odpoledne se euru včera dařilo, když posílilo z úrovní 1,2540 na 1,2560 USD/EUR. Poté ovšem euro začalo ztrácet a nyní se obchoduje u hranice 1,2500 USD/EUR. Ztrácela ovšem i další riziková aktiva, akciové indexy byly v červených číslech téměř po celém světě. Finanční trhy už netrpělivě očekávají proslov B. Bernankeho v Jackson Hole. Naši kolegové z SG očekávají, že Bernanke naznačí příchod nového kvantitativního uvolňování. K jeho schválení by mělo dojít už na příštím zasedání FOMC 12.-13. září.

Včerejší data ukázala na stagnující německou nezaměstnanost a na zhoršující se ekonomickou důvěru v eurozóně (dle Evropské komise). Údaje z USA pak ukázaly na relativně slušný růst osobních příjmů a výdajů, zvýšil se i průmyslový index z okolí Kansasu. Nakonec nové žádosti v nezaměstnanosti se stále drží bezpečně pod hranicí 400 tis.

Dnes se dočkáme z EMU údajů o nezaměstnanosti za červenec, která by se měla mírně zvýšit, a inflace za srpen, kde se očekává mírná akcelerace. Ve Španělsku pak bude sledován vývoj státního rozpočtu za červenec, zajímavý bude i vývoj maloobchodu v Španělku a Řecku. Zajímavá data budou zveřejněna i z USA – chicagský PMI za srpen, tovární objednávky za červenec a finální spotřebitelská důvěra University of Michigan za srpen. Z těchto údajů však bude určitě nejzajímavější chicagský index průmyslové důvěry.

Česká koruna i ve čtvrtek ztrácela

Ve čtvrtek koruna vůči euru ztrácela, čímž navázala na vývoj z předchozího dne. V 16. hodin byla koruna slabší o 0,5 % a obchodovala se na úrovních mírně nad 24,90 CZK/EUR (nejvyšší obchod dle agentury Reuters proběhl za 24,94 CZK/EUR). Stejně jako koruna ztrácely i okolní měny v regionu, v červených číslech se však pohybovala i další riziková aktiva (evropské akcie odepisovaly přes půl procenta).

Z ekonomických dat jsme se v regionu dočkali polského HDP za druhé čtvrtletí. Mezikvartálně si polská ekonomika polepšila o 0,4 %, což bylo mírně pod odhadem trhu. Revidována dolů byla ovšem minulá čtvrtletí. Meziročně si tak polská ekonomika polepšila o 2,4 %, což bylo výrazně pod odhadem trhu. Z poptávkového pohledu rostla celková spotřeba o 1,1 % y/y, z toho spotřeba domácností o 1,5 %. Spotřeba vlády naopak poklesla o 0,1 % y/y. Fixní investice pak přidaly 1,9 % meziročně, to ovšem bylo daleko méně ve srovnání s prvním čtvrtletím (+6,7 % y/y). Polská ekonomika zpomaluje a horší výsledky se dají očekávat i v dalších čtvrtletích (ekonomický růst i přes špatnou situaci v EMU byl dočasně podpořen výstavbou infrastruktury a stadionů pro fotbalové mistrovství Evropy). Tento výhled byl podpořen i komentáři z polského statistického úřadu.

skoleni_13_10

Dnes se dočkáme české peněžní zásoby za červenec, v Polsku pak centrální banka zveřejní inflační očekávání za srpen. V Maďarsku ještě budou zveřejněny červencové ceny v průmyslu. Žádný z těchto údajů by ovšem na trhy velký vliv mít neměl.

Česká swapová křivka se ve čtvrtek příliš nezměnila. Likvidita na swapovém a dluhopisovém trhu byla malá.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).