Hlavní navigace

Koruna na zasedání ČNB reaguje oslabením

4. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Za dnešním oslabení stojí především zklamání investorů z nové prognózy centrální banky.

Česká koruna v reakci na dnešní prohlášení Bankovní rady ČNB oslabila vůči euru o zhruba 10 haléřů, tedy o třetinu procenta. Kolem čtvrté hodiny odpolední se kurz pohyboval na úrovni 26,84 CZK/EUR.

Za dnešním oslabení stojí především zklamání investorů z nové prognózy centrální banky. ČNB nově očekává pomalejší růst úrokových sazeb. V letošním roce prognóza předpovídá dvoje zvýšení sazeb, další růst by měl ale přijít až na podzim roku 2018. Někteří spekulanti sázeli na to, že centrální banka bude odhadovat rychlejší zvyšování úroků díky zvýšení inflace, výbornému stavu české ekonomiky, a tak nutnosti zpřísnit měnové podmínky.

skoleni_4_3

My nadále očekáváme, že ČNB zvýší sazby v letošním roce jednou. Dojít by k tomu mělo nejpozději v Q4 17, ale pokud koruna neposílí, můžeme se dočkat růstu sazeb už v srpnu. Zároveň však předpokládáme čtvero zvýšení sazeb v roce 2018.

Očekávání pro růst sazeb ČNB jsou nyní klíčovým faktorem vývoje kurzu koruny. Pokud by se ukázalo, že ČNB nakonec plánuje rychlejší zvyšování úrokových sazeb, mohlo by to korunu výrazněji podpořit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).