Hlavní navigace

Koruna na začátku týdne ztrácí. Trhy neocenily dolar za pozitivní data z USA

Miroslav Frayer

Americký dolar proti euru zpevnil jen velice mírně po tom, co byla zveřejněna data z USA. Některá přitom překvapila velice pozitivně. Koruna naopak vstoupila do nového týdne se ztrátami.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Americký předstihový index ISM ze služeb dosáhl v červenci úrovně 56 bodů (trh 53,1 bodu).

Finální údaje předstihových indexů PMI v eurozóně byly za červenec revidovány nepatrně výše. Index ze služeb dosáhl 49,8 bodu, souhrnný ukazatel pak o jednu desetinu vzrostl na 50,5 bodu. • Maloobchodní tržby v červnu poklesly o 0,5 % m/m, resp. 0,9 % y/y (trh –0,7 % m/m, resp. –1,3 % y/y).

České maloobchodní tržby v červnu klesly o 2,7 % y/y, zatímco oslovení analytici čekali pokles o 1,3 %.

Maloobchodní tržby v Maďarsku se v červnu snížily o 0,4 % y/y.

USD/EUR bez výraznějších změn

Na úvod nového týdne bylo obchodování relativně poklidné. Americký dolar vůči euru jen velmi mírně zpevnil a během dnešní asijské seance se kurz USD/EUR pohyboval těsně nad hranicí 1,325. Zveřejněné ekonomické indikátory měly jen velmi omezený dopad na finanční trhy.

O největší překvapení se postaral americký předstihový index ISM ze sféry služeb, který překonal všechna očekávání a stanovil tak své nové 5měsíční maximum. I struktura byla vcelku slušná, když kromě aktivity firem rostly i nové objednávky. Vadou na kráse je však složka zaměstnanosti, která se sice drží s dostatečnou rezervou nad klíčovou 50bodovou hranicí, ale v průběhu července jsme u ní zaznamenali pokles. Celkově lze data hodnotit pozitivně, když ukazují na postupné zlepšování během druhé poloviny letošního roku.

Pozornost trhů se dnes soustředí především na Evropu. V Německu se dočkáme nových podnikových objednávek, které v posledních dvou měsících zklamaly. Za červen konsensus ukazuje na oživení. Kromě toho bude zveřejněn první odhad italského HDP za druhý kvartál. Ten by měl již po osmé v řadě mezikvartálně poklesnout, tentokrát o 0,4 %. Zároveň se i v některých evropských zemích dočkáme červnové průmyslové výroby. Ve Spojených státech pak bude zveřejněn deficit zahraničního obchodu, který by se měl nepatrně snížit.

Koruna na začátku týdne se ztrátami

Česká koruna vstoupila do nového týdne se ztrátami. Proti euru odepsala zhruba třetinu procenta podobně jako maďarský forint. Vítězem včerejšího dne se stal se zisky necelého půl procenta polský zlotý.

Tuzemská měna se vůči té evropské na mezibankovním trhu pohybovala v rámci devíti haléřů. Nejdražší obchod s eurem proběhl za 25,94. I americký dolar o několik haléřů zdražil, v odpoledních hodinách ho bylo možné nakupovat za ceny okolo 19,50 korun.

Včera zveřejněné maloobchodní tržby vývoj na trzích příliš neovlivnily, přestože červnový výsledek skončil pod očekáváním. Tržby se maloobchodníkům snížily o 2,7 %. Vzhledem k tomu, že červnový pokles je pouze korekcí vysokého růstu z května, nehodnotíme data negativně. Určitou korekci jsme předpokládali i my v našem pesimističtějším odhadu, navíc vypovídací schopnost údajů z reálné ekonomiky v červnu zhoršují již zmíněné povodně. Zajímavější tak budou až čísla za červenec. Zdá se, že spotřebitelé si začínají připouštět, že to nejhorší má již česká ekonomika za sebou. To naznačuje zlepšující se spotřebitelská důvěra, která dosáhla svého dna v květnu loňského roku. Zlepšovat náladu domácnostem by totiž měl konec fiskální konsolidace, klesající inflace a případná stabilizace na trhu práce. Jedinou brzdou v letošním roce je pokles reálných mezd, kde ovšem svoji roli sehrála daňová optimalizace. Vloni domácnosti i přes zhoršenou reálnou kupní sílu šetřily, letos patrně míra úspor opět poklesne s pozitivním dopadem do spotřeby a maloobchodních tržeb. Za celý rok očekáváme, že bude maloobchod v průměru stagnovat, příští rok již očekáváme růst o 1,8 %.

dan_z_prijmu

Dnes se dočkáme dalších makroekonomických indikátorů. Statistický úřad zveřejní údaje o průmyslové výrobě, stavebnictví a bilanci zahraničního obchodu. Ve všech případech bychom měli zaznamenat meziměsíční nárůst, přesto však mohou být data do určité míry zkreslena červnovými povodněmi. V meziročním srovnání by měla být slabší. Naše odhady se pohybují prakticky na konsensu.

Na dluhopisovém i swapovém trhu bylo včera mrtvo. Výnosy se za velmi nízké obchodní aktivity nepatrně posunuly o jeden bod výše. 

Našli jste v článku chybu?