Hlavní navigace

Koruna na začátku týdne se ztrátami

5. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna vstoupila do nového týdne se ztrátami. Proti euru odepsala zhruba třetinu procenta podobně jako maďarský forint.

Vítězem dnešního dne se stal se zisky necelého půl procenta polský zlotý. Tuzemská měna se vůči té evropské na mezibankovním trhu pohybovala v rámci devíti haléřů. Nejdražší obchod s eurem proběhl za 25,94. I americký dolar o několik haléřů zdražil, v odpoledních hodinách ho bylo možné nakupovat za ceny okolo 19,50 korun.

Dnes zveřejněné maloobchodní tržby vývoj na trzích příliš neovlivnily, přestože červnový výsledek skončil pod očekáváním. Tržby se maloobchodníkům snížily o 2,7 %. Vzhledem k tomu, že červnový pokles je pouze korekcí vysokého růstu z května, nehodnotíme data negativně. Určitou korekci jsme předpokládali i my v našem pesimističtějším odhadu, navíc vypovídací schopnost údajů z reálné ekonomiky v červnu zhoršují již zmíněné povodně. Zajímavější tak budou až čísla za červenec.

Zdá se, že spotřebitelé si začínají připouštět, že to nejhorší má již česká ekonomika za sebou. To naznačuje zlepšující se spotřebitelská důvěra, která dosáhla svého dna v květnu loňského roku. Zlepšovat náladu domácnostem by totiž měl konec fiskální konsolidace, klesající inflace a případná stabilizace na trhu práce. Jedinou brzdou v letošním roce je pokles reálných mezd, kde ovšem svoji roli sehrála daňová optimalizace. Vloni domácnosti i přes zhoršenou reálnou kupní sílu šetřily, letos patrně míra úspor opět poklesne s pozitivním dopadem do spotřeby a maloobchodních tržeb. Za celý rok očekáváme, že bude maloobchod v průměru stagnovat, příští rok již očekáváme růst o 1,8 %.

legislativni_zmeny_21

Zítra se dočkáme dalších makroekonomických indikátorů. Statistický úřad zveřejní údaje o průmyslové výrobě, stavebnictví a bilanci zahraničního obchodu. Ve všech případech bychom měli zaznamenat meziměsíční nárůst, přesto však mohou být data do určité míry zkreslena červnovými povodněmi. V meziročním srovnání by měla být slabší. Naše odhady se pohybují prakticky na konsensu.

Na dluhopisovém i swapovém trhu bylo dnes mrtvo. Výnosy se za velmi nízké obchodní aktivity nepatrně posunuly o jeden bod výše.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).