Hlavní navigace

Koruna na začátku týdne mírně silnější

6. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna na začátku týdne vůči euru posilovala, když se posunula z ranních úrovní okolo 27,56 CZK/EUR na 27,50.

Podporou pro ni mohla být slova guvernéra ČNB i výsledky listopadového zahraničního obchodu, který byl pro trh příjemným překvapením. Na druhou stranu okolní měny v regionu oslabovaly.

Guvernér M. Singer v rozhovoru pro Hospodářské noviny zmínil, že centrální banka by při jistých okolnostech mohla i euro prodávat. Například pokud by koruna výrazně oslabila z nefundamentálních důvodů (krátkodobých spekulací), což by znamenalo, že měnová politika je příliš uvolněná. Žádnou specifickou úroveň však guvernér neřekl, přesto ovšem trhům naznačil, že výraznější neopodstatněné spekulace proti koruně nemusí být centrální bankou tolerovány. Přeci jen chce ČNB dát ekonomice pomocí kurzu další prvek stability a koruna proti euru by se měla pohybovat v blízkosti 27 CZK/EUR. Dle nás by výraznější oslabení koruny centrální banka plně tolerovala, pokud by byla inflace oproti prognóze výrazně nižší nebo by se ekonomika opět vrátila do recese.

Účto_tip_změny21

Zahraniční obchod v listopadu skončil nad tržním očekáváním, když dosáhl přebytku 38,7 mld. CZK (náš odhad 40 mld. CZK, trh 35 mld.). Víceméně v souladu s naším odhadem se vyvíjela i dynamika exportů, které se zvýšily o velmi slušných 2,8 % meziměsíčně (po sezónním očištění). Meziročně pak vývozy vzrostly o 7,4 %, což dává naději i na dobrý výsledek v průmyslu, který bude zveřejněn ve čtvrtek.

Zítra se v regionu žádných zajímavých dat nedočkáme.

Česká swapová výnosová křivka se posunula v pondělí dolů v souladu s pohybem na eurovém protějšku. Kratší konec se snížil přibližně o 1 bb, delší až o 3 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).