Hlavní navigace

Koruna na úvod týdne stabilní těsně pod 26,00 CZK/EUR

Jan Vejmělek

Koruna dnes nestačila na okolní regionální měny. Polské i maďarské měně se naopak dnes celkem dařilo.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna dnes nestačila na okolní regionální měny. Polské i maďarské měně se dnes celkem dařilo. Forint si vůči euru polepšil o půl procenta. Zlotý pouze nepatrně zaostával. Česká koruna posilující trend nesledovala a po většinu dnešní seance se kurz držel stabilní těsně nad hladinou 25,90 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se kurz tlačil dokonce lehce výše a dostal se na dosah úrovně 26,00 CZK/EUR.

Česká měna nadále doplácí na neatraktivní úrokový diferenciál. I když se cyklus snižujících se úrokových sazeb prosazuje delší dobu i na polském zlotém a maďarském forintu, přesto zůstávají úrovně měnověpolitických sazeb v těchto zemích výrazně nad nulovou úrovní. To samozřejmě českou korunu výnosově znevýhodňuje. K tomu se pak přidává fakt, že kurz koruny je v prostředí nulových úrokových sazeb využíván jako měnověpolitický nástroj. A protože se kumulují protiinflační rizika, dává centrální banka jasně najevo preference směrem k slabší měně.

dan_z_prijmu

Koruna se dnes žádné domácí kurzotvorné informace nedočkala a stejně tomu bude i zítra. Z regionálního pohledu bude nejzajímavější událostí zasedání maďarské centrální banky k měnové politice. Všeobecně se očekává, že cyklus snižujících se úrokových sazeb bude pokračovat. Patrně se tedy dočkáme snížení klíčové sazby o 25 bb na 4,00 %. Pro trhu bude důležité sledovat vyznění následné tiskové konference a to zejména ve vztahu k dalšímu vývoji.

Na domácím dluhopisovém trhu dnes panovala prázdninová nálada. Zájem o obchodování byl minimální, zajímavý nebyl pohled ani na cenový vývoj, když se výnosová křivka v podstatě nepohnula. Na trhu se jednoznačně projevila absence čerstvých evropských či tuzemských ekonomických indikátorů.

Našli jste v článku chybu?