Hlavní navigace

Koruna na úvod týdne s hlubokými ztrátami

23. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruna do nového týdne nevstoupila úspěšně, když oproti pátečnímu závěru ztratila tři čtvrtě procenta.

Na mezibankovním trhu se obchodovala v širším pásmu zhruba 17 haléřů, když nejdražší obchod s jedním eurem proběhl v závěru seance za 25,97. Během pondělka tak byla koruna jednoznačně nejhorší středoevropskou měnou. Polský zlotý i maďarský forint dnes prakticky stagnovaly.

Za dnešním vývojem lze těžko hledat nové zprávy, které by českým devizovým trhem takto zahýbaly. Zdá se, že někteří spekulující investoři začínají formovat svoje očekávání před čtvrtečním zasedáním České národní banky. V minulém týdnu jsme se dočkali několika komentářů centrálních bankéřů ohledně nutnosti dalšího změkčení měnových podmínek. Hrozba přímých intervencí tak zůstává nadále vysoká. Korunu na slabších úrovních lze tak očekávat minimálně do čtvrtečního zasedání bankovní rady.

Účto_tip_změny21

Z regionu však není ČNB jedinou centrální bankou, která tento týden zasedá. Zítra budou o měnové politice jednat maďarští centrální bankéři. Ti na svém srpnovém zasedání snížili svoji klíčovou úrokovou sazbu o nestandardních 20 bodů na 3,80 %. Přestože guvernér György Matolcsy naznačoval pomalejší uvolňování měnové politiky, nakonec bankovní rada svoji hlavní sazbu snížila o více, než se čekalo. Tón guvernéra na následující tiskové konferenci byl ale velmi opatrný, co se týče dalšího vývoje měnové politiky. Makroekonomické fundamenty by si ale nejspíš zasloužily další podporu ze strany centrální banky. Srpnová inflace svým poklesem opět předčila očekávání a domácí poptávka zůstává nadále velmi slabá. Konsensus trhu ukazuje na další snížení klíčové sazby o 20 bb na 3,60 % během zítřejšího zasedání.

Česká swapová křivka se dnes posunula po celé své délce dolů. Výraznější pokles jsme zaznamenali na jejím dlouhém konci, křivka tak snížila svůj sklon.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).