Hlavní navigace

Koruna na úvod týdne nejúspěšnější středoevropskou měnou

17. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruně se dnes dařilo i přes to, že na trhy už dorazila vánoční nálada. Jak se kurz vyvíjel?

České měně se na úvod týdne relativně dařilo. Zatímco polský zlotý a zejména maďarský forint vůči euru ztrácely, česká měna si ve výsledku nepatrně polepšila. Zatímco první ranní kurz se dnes na mezibankovním trhu nacházel téměř u 25,25 CZK/EUR, během dopoledne se posunul až ke 25,17 CZK/EUR. V odpoledních hodinách se pak vrátil nad 25,20 CZK/EUR.

Na korunovém devizovém trhu byla již dnes patrná vánoční nálada. Oproti minulému týdnu je zájem o obchodování minimální, což se projevuje na nízké likviditě. Proti forintu stojí očekávání, že maďarská centrální banka přistoupí na svém zítřejším zasedání k dalšímu uvolnění měnové politiky. Oslovení ekonomové a analytici jednomyslně očekávají snížení měnověpolitické sazby o 25bb na 5,75 %.

Účto_tip_změny21

Bez reakce tuzemských finančních trhů se obešlo zveřejnění listopadové statistiky o vývoji cen průmyslových a zemědělských producentů. Průmyslové ceny se během listopadu zvedly v souladu s očekáváním o 0,1 %, meziroční růstová dynamika zpomalila z říjnových 1,9 % y/y na 1,6 % y/y. Výraznější růst s potenciální inflační hrozbou skrze ceny potravin zaznamenaly ceny zemědělských výrobců. Ty byly v listopadu vyšší o 1,7 % meziměsíčně, meziročně pak o 14,6 %. Kumulativně od června jsou ceny v zemědělství vyšší o 11 % (sezónně očištěno), což je důsledek podprůměrné domácí úrody.

Na nelikvidním tuzemském swapovém trhu jsme dnes zaznamenali mírný prodejní tlak na delším konci křivky. Desetiletý konec tak zaznamenal pokles o zhruba 2 bb, což znamenalo mírné snížení sklonu výnosové křivky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).