Hlavní navigace

Koruna kvůli nastupující dividendové sezóně mírně ztrácí

Jan Vejmělek

Kurzový vývoj středoevropských měn nebyl v průběhu tohoto týdne jednoznačný. Po předchozích ztrátách korigoval polský zlotý, který si v celotýdenním hodnocení připsal téměř dvě třetiny procenta. Maďarský forint v podstatě stagnoval.

Po několikatýdenním klidu jsme zaznamenali výraznější pohyb i na české koruně, která v průběhu týdne oslabovala o více než půl procenta, když se kurz krátce dostal přes 27,50 CZK/EUR z 27,35 na počátku týdne. V jeho samotném závěru se kurz stabilizoval těsně pod úrovní 27,50 CZK/EUR.

Podle informací od dealerů na trhu a zpráv informačních agentur se už na koruně začíná projevovat letošní dividendová sezóna, kdy jsou tuzemské zisky repatriovány k zahraničním vlastníkům. Nicméně se jak z veřejně známých informací o loňských výsledcích největších českých firem i z pohledu na vývoj daňových příjmů veřejných financí z korporátních daní zdá, že zisky k rozdělení budou meziročně nižší. Samozřejmě je též otázkou, jaký podíl ze zisků bude repatriován a jaký bude reinvestován. Pro nejbližší týdny se dá očekávat, že dividendová sezóna bude mít kurzotvorný dopad. V kombinaci s vyšším geopolitickým rizikem pak může tato konstelace vést k testování slabších korunových úrovní na devizovém trhu.

Lednová platební bilance potvrdila snižující se již tak nevýznamnou externí nerovnováhu země. Běžný účet platební bilance za první měsíc letošního roku vykázal vysoký přebytek téměř 26 mld. CZK a překonal tak očekávání všech tržních analytiků. Jedná se o druhý největší přebytek v historii této měsíční statistiky. Za aktivní bilancí stojí hlavně přebytek v obchodu se zbožím a službami, který vykázal aktivní saldo 27,2 mld. CZK. Bilance výnosů oproti prosinci snížila v lednu svůj schodek na 6,1 mld. CZK. Roli v nízkém deficitu sehrál fakt, že podle ČNB nebyly v prvním měsíci letošního roku vyplaceny žádné dividendy.

Klíčovou událostí příštího týdne je čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB k projednání měnové politiky. Zúčastnit by se mělo všech sedm členů včetně Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou. Ta dle veřejných vyjádření patřila spíše k odpůrcům intervence, naopak Jiří Rusnok by se měl na základě svých dosavadních mediálních vystoupení spíše připojit k táboru centrálních bankéřů, kteří využití intervence podporují. Od zasedání na počátku února jsme se dočkali mnohem lepších indikátorů z reálné ekonomiky, než centrální banka očekávala (povzbudivá data HDP za Q4 12, na která navázala první lednová a únorová čísla měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu). Na straně druhé se meziroční růst spotřebitelských cen v lednu a únoru stabilizoval na 0,2 % y/y, tedy o 20 bb níže ve srovnání s předpoklady ČNB. Celkově tedy neočekáváme, že by centrální banka na zasedání v příštím týdnu nastavení měnové politiky jakkoliv změnila.

Našli jste v článku chybu?