Hlavní navigace

Koruna jedinou posilující měnou v regionu

25. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Navzdory předchozímu oslabování koruna včera proti euru posílila o 0,3 %. Ačkoli indikátory důvěry mírně zklamaly, z celkového pohledu začínají ukazovat na postupné oživení.

Zprávy a události

Červnové prodeje nových domů v USA výrazně překvapily růstem o 8,3 % m/m (trh +1,7 %). Předběžný index PMI za červenec vzrostl na 53,2 bodu z červnových 51,9 bodu (trh 52,6 bodu).

Předběžný průmyslový index PMI v eurozóně dosáhl v červenci 50,1 bodu (trh 49,1 bodu). Index služeb vzrostl o 1,3 bodu na 49,6 bodu (trh 48,7 bodu). Souhrnný index PMI tak vzrostl na 50,4 bodu z červnových 48,7 bodu (trh 49,1 bodu).

Německý předběžný indikátor PMI z průmyslu vzrostl v červenci na 50,3 bodu z červnových 48,6 bodu (trh 49,2 bodu). Index ze služeb dosáhl v červenci 52,5 bodu (trh 50,7 bodu) po 50,4 bodu v červnu.

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku mírně poklesl z červnových –3,1 bodu na  3,4 bodu v červenci kvůli poklesu důvěry spotřebitelů (o 1,5 bodu na –20,5 bodu). Naopak důvěra podnikatelů v českou ekonomiku byla stabilní na 0,9 bodu.

Euro proti dolaru ve středu beze změn

Kurz eura proti dolaru uzavřel včerejší obchodování prakticky beze změn oproti své úterní hodnotě 1,321 USD/EUR, když jsme se z obou břehů Atlantiku dočkali pozitivních překvapení. Evropské PMI indexy v červenci výrazně vzrostly, a souhrnný index za celou eurozónu se poprvé po dvou letech přehoupl přes hranici padesátibodovou hranici. Pro český průmysl je zajímavý průmyslový index PMI z Německa, který se přes hranici 50 bodů dostal poprvé od letošního února. Ekonomové SG nicméně krotí přehnaný optimismus, když jsou podle nich tyto hodnoty konzistentní jen s postupným a pomalým oživením v eurozóně.

Ve Spojených státech výrazně překvapily prodeje nových domů, které v červnu vyletěly o 8,3 % m/m (trh přitom čekal růst jen o 1,7 %). Dobrou zprávou byl i červencový americký PMI index, který vzrostl na 53,2 bodu z červnových 51,9 bodu.

Dnes se pozornost trhů zaměří jednak na německý IFO index důvěry v ekonomiku (podle konsenzu by se měl mírně vylepšit) a odpoledne na další data z USA. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měl podle odhadů mírně vzrůst, naopak lepší by měly být červnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Koruna jedinou posilující měnou v regionu

Česká koruna si včera proti euru připsala zhruba tři desetiny procenta, když před závěrem obchodování posílila na mezibankovním trhu k úrovni 25,87 CZK/EUR. Indikátory důvěry v českou ekonomiku sice mírně zklamaly (celkový index poklesl z červnových –19 bodů na –20,5 bodu v červenci), v celkovém pohledu už ale začínají ukazovat na postupné oživení českého hospodářství.

Kurz maďarského forintu se vůči společné evropské měně včera prakticky nezměnil. Naopak zlotý si odepsal zhruba šest desetin procenta, a to navzdory prohlášení guvernéra polské centrální banky Marka Belky, který odmítl spekulace o dalším snižování úrokových sazeb.

legislativni_zmeny_21

Dnes se žádných makroekonomických indikátorů nedočkáme, a proto budou regionální trhy ve vleku spíše zahraničních událostí (německý IFO index, report z amerického trhu práce).

Česká swapová křivka včera zvýšila svůj sklon, když krátký konec vzrostl o 5 bb a dlouhý konec o 9 bb. Ministerstvo financí prodalo ve včerejší aukci 1,9 mld. CZK dluhopisu s pevným kuponem 1,50 % a splatností v roce 2019 a 2,4 mld. CZK patnáctiletého dluhopisu s kuponem 2,50 %. Poptávka dosáhla slušných 10,5 mld. CZK, aukci hodnotíme jako úspěšnou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).