Hlavní navigace

Koruna jako jediná regionální měna oslabovala

12. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České koruně se mezi regionálními měnami včera nedařilo. Oslabovalo ale i euro, které umazalo ze svých zisků zaznamenaných po tiskovce Bernankeho.

Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden vzrostl z revidovaných 344 tis. na 360 tis. (trh 340 tisíc). Cenový index importů v červnu poklesl o 0,2 % m/m (trh stagnace), meziročně ceny zrychlily svoji dynamiku z květnových –0,9 % y/y na 0,2 % y/y (trh 0,4 %).

Francouzská harmonizovaná inflace zrychlila z květnových 0,9 % y/y na 1,0 % y/y , což bylo v souladu s očekáváním.

Maďarská inflace v červnu mírně akcelerovala z květnových 1,8 % y/y na 1,9 % y/y (trh 1,8 %), v meziměsíčním vyjádření spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % m/m.

Euro oslabovalo ze svého maxima vůči dolaru

Společná evropská měna v průběhu včerejšího dne mazala mírně středeční zisky vůči dolaru, které euro zaznamenalo po tiskové konferenci B. Bernankeho. V rámci dne ztratila 0,6 % a večer byla kótována kolem 1,31 USD/EUR. Během noční seance v Asii měnový pár euro-dolar prakticky stagnoval.

Včera jsme se z USA dočkali pravidelné statistiky z trhu práce – počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty vzrostly o 16 tis. na 360 tis. (trh 340 tis.), což představuje dvouměsíční maximum. Pro červenec jsou však výkyvy v počtu žádostí běžné, protože automobilky v tomto období zavírají a přestavují svoje továrny, a počet nových žádostí má tendenci vzrůst na začátku nového čtvrtletí. Americké dovozní ceny v červnu poklesly již čtvrtý měsíc v řadě kvůli snížení nákladů na jídlo, zemní plyn a motorová vozidla. V Evropě byla zveřejněna francouzská harmonizovaná inflace za červen. Ta podle očekávání akcelerovala na 1,0 % y/y, což představuje stejný obrázek jako v jiných zemích eurozóny. Nový francouzský ministr energetiky Martin v pondělí oznámil, že ceny elektřiny budou v srpnu zvýšeny o 5 % kvůli výdajům na projekty pro obnovitelné zdroje energie a na stárnoucí infrastrukturu. Tento krok by měl dále zvýšit inflaci.

Dnes bude zveřejněna průmyslová výroba v eurozóně za květen. V meziměsíčním vyjádření by měla poklesnout o 0,3 % m/m (SA) a v meziročním srovnání by její dynamika měla zpomalit z dubnových –0,6 % y/y na –1,4 % y/y. Taky se dočkáme harmonizované červnové inflace za červen ve Španělsku (trh 2,2 % y/y) a Itálii (trh 1,4 % y/y). Na druhé straně Atlantiku bude odpoledne zveřejněn index cen výrobců za červen, jehož dynamika by měla vzrůst z 1,7 % y/y na 2,1 % y/y. Zároveň se dočkáme předběžného červencového údaje o spotřebitelské důvěře University of Michigan, který by měl mírně vzrůst z 84,1 b na 84,7 b. Večer ještě členové Fedu Plosser a Bullard promluví o měnové politice a výhledu ekonomiky na konferenci v Jackson Hole.

Koruna jako jediná regionální měna včera oslabila

Česká koruna v průběhu včerejšího obchodování oslabila vůči euru o dvě desetiny procenta. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,94 CZK/EUR. Včera jsme se nedočkali žádných zpráv, které by mohly domácí měnu výrazněji ovlivnit.

Polský zlotý ve čtvrtek posílil o 0,4 % na 4,32 PLN/EUR. Maďarský forint posílil o více než půl procenta, když byl odpoledne na mezibankovním trhu kótován kolem 292 HUF/EUR. Včera byla zároveň zveřejněna červnová spotřebitelská inflace v Maďarsku, která meziměsíčně vzrostla o 0,2 %. Meziroční inflace akcelerovala z květnových 1,8 % y/y na 1,9 % y/y. Nejrychleji rostly v Maďarsku ceny potravin (+4,1 % y/y), naopak ceny elektřiny a plynu poklesly o 8,7 % y/y.

Účto_tip_změny21

Dnes se v regionu dočkáme polského běžného účtu za květen (trh deficit 157 mil. EUR), konečného údaje o květnové průmyslové výrobě v Maďarsku (předběžný údaj: –2,1 % y/y, WDA). V České republice bude zveřejněn běžný účet platební bilance za květen, který by měl podle našeho odhadu skončit v deficitu 3,8 mld. CZK. Všechny jeho složky by si měly meziročně polepšit o 2,5 mld. CZK až 4,2 mld. CZK. Největší riziko směrem k horšímu výsledku vidíme u bilance výnosů, která se prozatím letos vyvíjí hůře než ve stejném období předchozích let.

Česká swapová výnosová křivka včera vzrostla a snížila svůj sklon. 2leté swapy vzrostly o 1,5 bb a 10leté o 1 bb. U eurové swapové křivky bylo snížení sklonu ještě výraznější.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).