Hlavní navigace

Koruna i euro v úvodu týdne posilovaly

24. 3. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

České koruně se celkem dařilo, ještě výraznějších zisků si připsal polský zlotý. Ztrácel naopak forint. Euro také připsalo zisky, ale spíše kvůli slabšímu dolaru.

Zprávy a události

Fed index aktivity z Chicaga se v březnu nepatrně snížil z lednových sestupně revidovaných –0,10 bodu na –0,11 bodu. Trh čekal zhoršení na 0,10 bodu z původně udávaných lednových 0,13 bodu. ● Prodeje existujících domů v USA v únoru vzrostly o 1,2 % m/m po lednovém poklesu o 4,9 % m/m. Výsledek ale zaostal za tržním očekáváním ve výši 2,0 % m/m.
    Spotřebitelská důvěra eurozóny v březnu podle předběžných dat stoupla na –3,7 bodu z únorových –6,7 bodu. Trh přitom čekal zlepšení pouze na –6,0 bodu.

Euro na úvod týdne posilovalo

Společné evropské měně se během pondělní seance dařilo, když se kurz posunul z ranních kotací pod 1,0800 USD/EUR až téměř k 1,0950 USD/EUR na přelomu evropského a amerického obchodování. Pozdě večer se pak kurz dostal krátce i přes 1,0970 USD/EUR. Spíše než o silnějším euru je ale na místě hovořit o slabším dolaru. Ten navázal na své obchodování po zasedání FOMC v minulém týdnu. Centrální bankéři na tomto jednání významným způsobem přehodnotili svůj výhled na úrokové sazby směrem dolů. A během včerejšího dne trh čekal na projev viceguvernéra Fedu S. Fischera.

Viceguvernér americké centrální banky S. Fischer navázal na vyznění jednání FOMC v minulém týdnu svou holubičí rétorikou. I když potvrdil, že prvního zvýšení sazeb se zřejmě dočkáme před koncem letošního roku, cesta zvyšujících se úrokových sazeb ale podle něj téměř s jistotou nebude hladká. Hrozí podle něj řada rizik jako například možný vzestup v cenách ropy. Zároveň se podle něj snižuje význam prognózy vývoje úrokových sazeb centrálních bankéřů. To lze interpretovat tak, že zvyšování dolarových úrokových sazeb bude opravdu více a více závislé na přicházejících makroekonomických datech.

Zatímco včerejší ekonomický kalendář byl opravdu chudý, dnešek naopak přinese celou sérii zajímavých ekonomických dat. Dopoledne se dočkáme předběžných dat PMI indexů březnové aktivity v sektoru průmyslu a služeb v Německu, Francii i za eurozónu jako celek. U eurozóny očekáváme lepší výsledek průmyslu díky nižší ceně ropy a slabému euru, naopak u služeb předpokládáme korekci předchozí hodnoty. Kompozitní indikátor by se tak měl nacházet poblíž únorové hodnoty. Ze Spojených států se v odpoledních hodinách dočkáme únorové inflace. Poprvé po třech měsících by měl být ukončen trend meziměsíčního poklesu spotřebitelských cen. Pokud jde o data z trhu nemovitostí, obáváme se poklesu prodeje nových domů za únor, nicméně ceny by i nadále měly růst. Lépe by pak měl dopadnout i březnový Fed index z Richmondu. Vzhledem k prezentované větší závislosti dolaru na přicházejících datech tedy bude pro dnešní obchodování důležité, jak data dopadnou relativně k tržním očekáváním. Zklamání bude znamenat pokračování současného trendu s rizikem posunu nad 1,10 USD/EUR. Naopak silná americká data by trend z posledních dnů mohla zastavit.

Koruna na úvod týdne silnější

České koruně se první pracovní den nového týdne celkem dařilo, když si v průběhu dne připisovala až čtyři desetiny procenta. Zatímco ranní otevírací kurz se nacházel ještě nad 27,45 CZK/EUR, po poledni již byla testována hladina 27,35 CZK/EUR, když se kurz krátce dostal na dosah úrovně 27,30 CZK/EUR. Ještě výraznějších zisků dosáhl polský zlotý, který se během včerejška připsal téměř zhruba dvě třetiny procenta. Naopak maďarský forint včera ztrácel, a to necelé půl procento, aby ovšem tyto ztráty v samotném závěru seance vymazal. Vzhledem k absenci nových středoevropských impulsů a společného trendu měn je jasné, že včerejší kurzové pohyby byly převážně technického charakteru a souvislosti s běžnými klientskými toky na trhu.

skoleni_8_6

Z fundamentálního pohledu bude dnešní den přeci jen o něco zajímavější. Z domova se totiž dočkáme březnového výsledku konjunkturálního průzkumu. Ten odráží náladu spotřebitelského a podnikatelského segmentu. Těžko od těchto dat očekávat výraznější tržní reakci, navíc před blížícím se čtvrtečním jednání bankovní rady ČNB. Právě vzhledem k této události vnímáme prostor pro posílení koruny jako omezený.

Česká swapová křivka se na úvod týdne vydala směrem dolů. Zatímco kratší konec zaznamenal pokles pouze o mírný 1 bb. Dlouhý konec se posunul níže o cca 2 bb. České výnosy tak klesly navzdory mírnému vzestupu evropských výnosů. Zřejmě zavážilo včerejší posílení koruny a blížící se zasedání ČNB.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).