Hlavní navigace

Koruna dosáhla téměř 27 Kč za euro

17. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz české koruny vůči euru se dnes nebezpečně přiblížil k hladině kurzového závazku ČNB.

Kurz české koruny vůči euru se dnes nebezpečně přiblížil k hladině kurzového závazku ČNB, když posílil až na úroveň 27,158 CZK/EUR. Za pohybem zřejmě stála klientská objednávka, přičemž vyloučit nelze ani spekulace na možné prolomení kurzového závazku. Výroky, které v poslední době přicházely z centrální banky, tedy že je připravena intervenovat pokud by kurz koruny testoval hladinu 27,00 CZK/EUR, nechávaly českou měnu zatím chladnou. Přestože nelze vyloučit testování kurzového závazku některými hráči na trhu, předpokládáme, že ho centrální banka udrží. Navíc v nadcházejícím období budou výplaty dividend tlačit kurz koruny spíše směrem nahoru k hladině 27,50 CZK/EUR na konci Q2 15. Naopak polský zlotý a maďarský forint měly v průběhu dne tendenci korigovat své zisky z předchozího dne a spíše ztrácet. Polský zlotý oslabil o 0,4 % na hladinu 4,15 PLN/EUR, zatímco maďarský forint zkorigoval o 0,3 % na 304 HUF/EUR.

skoleni_27_5

V regionu budou zítra zveřejněna pouze data z polské ekonomiky. Dočkáme se průmyslové produkce, výsledků stavebnictví, maloobchodních tržeb a cen průmyslových výrobců, vše za měsíc únor. Maloobchodní tržby v Polsku pravděpodobně v únoru poklesly o 1,0 % m/m, v meziročním srovnání o 0,3 %. K propadům přispívá i fakt, že tržby jsou vykazovány v nominálním vyjádření, což vzhledem k 16% meziročnímu propadu cen pohonných hmot bude tlačit statistiku maloobchodních tržeb směrem dolů. Průmyslová produkce by si v meziročním vyjádření měla polepšit na 2,5 % z 1,7 % zaznamenaných v lednu. Stejně jako v České republice jsou i ceny průmyslových výrobců v Polsku tlačeny směrům dolů nižšími cenami ropy. Ceny průmyslových výrobců by měly podle odhadů ekonomů SG v únoru poklesnout o 0,1 % m/m, v meziročním srovnání o 2,9 %, přičemž v záporném teritoriu se budou pravděpodobně držet až do konce letošního roku.

Česká swapová křivka dnes zvýšila svůj sklon, když na krátkém konci ztratila 6 bb, zatímco na dlouhém si odepsala 4 bb. Za pohybem tentokrát nestál ani tak vývoj na eurovém protějšku jako přiblížení se kurzu koruny k hranici 27,00 CZK/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).