Hlavní navigace

Koruna doplácí na problémy eurozóny. Kdy vyměnit peníze na dovolenou?

29. 6. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Největší potíže by mělo mít kvůli eurozóně právě euro. Česká koruna ale odnáší důsledky dluhové krize za něj. Máme spěchat s nákupem cizí měny na dovolenou?

Dluhová krize, problémy evropských bank, skepse investorů, kteří neočekávají, že by další summit EU dokázal přispět k vyřešení potíží v eurozóně. To je pár hlavních důvodů, proč si euro v poslední době nevede nijak dobře.

Bohužel ho v propadech následuje (ba co víc, předhání) i česká koruna. Té nijak nepomůže ani další snížení úrokových sazeb, ke kterému včera přikročila Česká národní banka. Tento efekt by se ale na kurzu koruny neměl odrážet příliš dlouho.

Koruna doplácí na problémy v eurozóně více než euro

Pokud sledujete kurzy měn a zdá se vám, že navzdory problémům v eurozóně propadá více česká koruna než euro, všimli jste si správně. Přitom by se zdálo logické, kdyby česká měna propadala méně než euro. Zdání ale klame.

Důležitější je fakt, že česká ekonomika je malá, otevřená a velice závislá na vývozech a na tom, jak se daří samotné EU. A ačkoli se eurozóně nedaří, pořád nás investoři vnímají jako rizikovější oblast, než je právě eurozóna. Investoři se bojí, že dluhové problémy způsobí propad spotřeby domácností v Německu a Francii, což by zapříčinilo výrazné snížení poptávky po českých výrobcích, vysvětlil důvody serveru Měšec.cz Boris Tomčiak, analytik ze společnosti Colosseum.

Česko investoři berou v kontextu evropské krize jako součást problému, nikoliv součást řešení. To je markantní rozdíl zejména proti Švýcarsku. A vývoj české ekonomiky, která padá víc než řada zemí eurozóny, dává investorům za pravdu, řekl serveru také Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Uspíšit tedy nákup cizí měny na dovolenou nebo čekat?

Praktická otázka, která se vývoje koruny a eura úzce týká. Predikovat kurz měn bývá často věštěním z křišťálové koule. Potvrzuje to i vtipná odpověď Aleše MichlaRaiffeisenbank na otázku, zda se vyplatí s nákupem cizí měny na dovolenou čekat na poslední chvíli nebo ji raději pořídit hned: Připomnělo mi to soutěž vyhlášenou Financial Times v roce 2005. V boji o nejpřesnější predikci kurzového vývoje se utkal mišmaš lidí v čele s bankéři z londýnské City. Řada  z nich si ale udělala ostudu: porazil je například jistý profesionální golfista nebo tříletá dvojčata. Jednoho z „odborníku“ trumfla i opice. Odpověď na predikci na tak krátkou dobu tedy zní: nevím. 

Odpovědi dalších oslovených analytiků nesnadnost předpovědí kurzu potvrzují. Každá se totiž ve svém doporučení mírně liší. Spíše ale převládá názor, že výrazných výkyvů bychom se dočkat neměli.

Myslíme si, že koruna zůstane slabá i v následujících letních měsících. Prudké výprodeje však už neočekáváme, protože ekonomická situace v zemi se pomalu zlepšuje. Cestovatelé proto můžou měnit koruny na jiné měny až na poslední chvíli, odhadl Tomčiak. Upozornil ale také, že koncem roku očekávají analytici ze společnosti Colosseum postupné zdražování koruny. Lidé, kteří plánují cesty na podzim a v zimě, by podle našeho názoru měli počkat s výměnou korun, dodal.

Na trzích převládají tendence spíše k oslabování české koruny. Proto by bylo výhodnější nakoupit cizí měnu dnes. Na druhou stranu se může stát, že se koruna bude vyvíjet i opačně, čili posílí. Tomuto scénáři ale přisuzuji nižší pravděpodobnost, naznačil pro server úvahy jiným směrem analytik Petr GapkoGE Money Bank.

Přestože je koruna proti euru nejslabší za mnoho měsíců, její vývoj nepovažuji za trend, ale spíš za výchylku z meziroční stagnace. Do zásoby bych cizí měnu v této chvíli nenakupoval. Pro vývoj koruny existuje oboustranné, zhruba stejně vysoké riziko, uzavírá nerozhodně Sobíšek.

Zbavíme se nálepky rozvíjejícího se trhu?

Česká republika je i přes momentální příkladnou rozpočtovou politiku stále považována za oblast s vyšším investičním rizikem a podle některých stále patří do kolonky „rozvíjející se trh“. Vylepšování stavu veřejných rozpočtů investoři kvitují, související utlumený růst ekonomiky je jim na druhou stranu trnem v oku.

Investoři jsou tak zvyklí korunu strkat do jednoho pytle třeba s maďarským forintem. Máme šanci se této nálepky vůbec někdy zbavit?

Dozajista jsme z pohledu některých investorů již výrazněji diferencovaní, ale globální smýšlení se z tohoto pohledu mění spíše pomalu, a to hlavně díky velikosti trhu, kde jsme spíše malým hráčem, vysvětlil serveru analytik Milan VaníčekJ&T Banky

Česká republika je stále považovaná za rozvíjející se zemi stejně tak jako ostatní středoevropské státy. Přitom stav českého hospodářství a fiskální situace jsou lepší než třeba ve Španělsku nebo Itálii. Jedná se o poměrně paradoxní situaci, která ukazuje, že investoři často pracují se zakořeněnými předsudky, potvrdil také Tomčiak. 

Pomůže měnám summit? Naděje se střídá se skepsí

Včera a dnes si premiérové či prezidenti zemí EU budou lámat hlavy s tím, jak vyřešit zacyklené problémy evropské ekonomiky. Ačkoli investoři rádi vítají jakýkoli podnět k optimismu, zdá se, že začínají být ke zprávám o dalších a dalších nadějích z dalších a dalších summitů, už rezistentní. Nepovzbuzují je ani úsměvné výroky o tom, že do eurobondů Německo půjde jen přes mrtvolu kancléřky Merkelové obzvlášť s přihlédnutím k faktu, že prezident EU Rompuy představil tento týden dokument k projednání, který obsahuje návrhy hlubší fiskální a bankovní unie, evropské ministerstvo financí i vydávání zmíněných eurobondů.

Je tedy vůbec šance, že by si mohly měny nějak výrazněji polepšit, nebo se bude jednat pouze o další z prodražených mítinků? A pokud ano, bude z dobrých zpráv těžit více euro nebo koruna?

Podle Vaníčka je tento summit v pohledu investorů významný nejen pro měny, ale pro většinu tříd aktiv. Domnívám se, že pokud by vzešla pozitivní zpráva ze summitu, pak by z toho těžily obě měny a vzhledem k rizikovějšímu profilu české koruny by mohla domácí měna zaznamenat výraznější pohyb než euro, alespoň vůči americkému dolaru, odhadl Vaníček.

Také Tomčiak připustil, že pokud by Německo podpořilo bankovní unii a případně evropský fiskální federalizmus, mohl by na trzích zavládnout krátkodobě optimismus. Z něj by mohla více těžit koruna, která je citlivější na hospodářský vývoj v eurozóně.

Petr Gapko odhaduje, že se může summit na kurzech koruny a eura odrazit. Předpokládal bych, že euro určitě posílí. Vývoj na koruně bude záležet taky na reakci českých politiků. Pokud bude proevropská, pak se koruně pravděpodobně bude dařit víc než euru. Pokud by ale na summitu došlo k nějakému převratnému návrhu na další propojení EU a česká reakce by byla odmítavá, koruně by to mohlo ublížit, uvedl. Ani on ale neočekává ze strany summitu dlouhodobější efekty. Žádný z nedávných summitů EU, které se věnovaly současné krizi v Evropě, nic nového nepřinesl a reakce trhů velmi brzy vyprchaly, vysvětlil. 

Na začínající summit hledí investoři poněkud se skepsí, což zvyšuje šance na příjemné překvapení. Dojde-li k němu, krátkodobě posílí euro proti dolaru a koruna proti oběma měnám. V případě negativního překvapení, které se také nedá vyloučit, bude vývoj koruny opačný, naznačil také Sobíšek.

Výsledky summitu tedy mohou oběma měnám pomoci posílit, bylo by ale přespříliš optimistické se domnívat, že tyto efekty budou dlouhodobějšího rázu. Výraznější změna k lepšímu si totiž žádá pravděpodobně radikálnější řez, než je teoretická debata a případně sem tam nějaký záchranný balík. Buď by se ten musel nafouknout do obřích rozměrů, nebo by se evropské země musely odhodlat k výraznému jednotnému kroku směrem k další integraci nebo naopak pryč od ní.

Na to si ale budeme muset ještě pár dalších summitů počkat.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).