Hlavní navigace

Koruna dnes stagnovala, regionální měny oslabily

Jana Malíčková

Česká koruna byla jedinou regionální měnou, která dnes ve výsledku nezaznamenala ztráty. Přes menší denní výkyvy prakticky stagnovala.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna byla jedinou regionální měnou, která dnes ve výsledku nezaznamenala ztráty. Přes menší denní výkyvy prakticky stagnovala. V závěru dnešního obchodování se kurz koruny nacházel kolem 26,12 CZK/EUR. Dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné zprávy, na které by mohla domácí měna reagovat. Ani zítra bychom se z domácí ekonomiky neměli dočkat žádných zajímavých dat, která by mohla výrazněji ovlivnit hladinu tohoto měnového páru.

Maďarský forint dnes zaznamenal ztráty ve výši 0,8 %. V závěru obchodování byl kótován kolem 292 HUF/EUR. Forint zareagoval na zprávu maďarského premiéra Orbána, ve které uvedl, že země je připravena zvýšit bankovní daň, která je už nyní nejvyšší v Evropě. Maďarsko chce tímto krokem odejít z tzv. „procedury nadměrného schodku“, nicméně by mohlo být kritizováno Evropskou komisí, že ke snižování deficitu přistupuje převážně prostřednictvím vyšších daní.

I polský zlotý dnes oslabil z ranních kotací kolem 4,19 PLN/EUR na 4,20 PLN/EUR. Dnes byl zveřejněn zápis z květnového zasedání polské centrální banky, která snížila sazby o 25 bb na 3,00 %. Důvodem byla data z ekonomiky nevykazují jasný znak zlepšení a také vyšší pokles spotřebitelské inflace. Zápis odhalil i diskuzi o snížení úrokové sazby dokonce o 50 bb, které ale nakonec neschválili.

dan_nemovitost

Zítra  bude v regionu zveřejněn český konjunkturální průzkum za květen. Česká koruna ale na tento indikátor zpravidla příliš nereaguje. Z Polska se dočkáme maloobchodních tržeb za duben. Podle odhadů by meziměsíčně měly poklesnout o 1,0 % a meziročně zvýšit tempo růstu z 0,1 % na 1,1 %. Zároveň bude zveřejněna polská míra nezaměstnanosti za duben, která by měla poklesnout z 14,3 % na 13,9 %. Horší než očekávaná data by mohla zvýšit očekávání o dalším uvolnění měnové politiky v Polsku.

Česká swapová křivka dnes ve výsledku vzrostla o 1 bb po celé své délce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).