Hlavní navigace

Koruna dnes stagnovala, regionální měny oslabily

23. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna byla jedinou regionální měnou, která dnes ve výsledku nezaznamenala ztráty. Přes menší denní výkyvy prakticky stagnovala.

Česká koruna byla jedinou regionální měnou, která dnes ve výsledku nezaznamenala ztráty. Přes menší denní výkyvy prakticky stagnovala. V závěru dnešního obchodování se kurz koruny nacházel kolem 26,12 CZK/EUR. Dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné zprávy, na které by mohla domácí měna reagovat. Ani zítra bychom se z domácí ekonomiky neměli dočkat žádných zajímavých dat, která by mohla výrazněji ovlivnit hladinu tohoto měnového páru.

Maďarský forint dnes zaznamenal ztráty ve výši 0,8 %. V závěru obchodování byl kótován kolem 292 HUF/EUR. Forint zareagoval na zprávu maďarského premiéra Orbána, ve které uvedl, že země je připravena zvýšit bankovní daň, která je už nyní nejvyšší v Evropě. Maďarsko chce tímto krokem odejít z tzv. „procedury nadměrného schodku“, nicméně by mohlo být kritizováno Evropskou komisí, že ke snižování deficitu přistupuje převážně prostřednictvím vyšších daní.

I polský zlotý dnes oslabil z ranních kotací kolem 4,19 PLN/EUR na 4,20 PLN/EUR. Dnes byl zveřejněn zápis z květnového zasedání polské centrální banky, která snížila sazby o 25 bb na 3,00 %. Důvodem byla data z ekonomiky nevykazují jasný znak zlepšení a také vyšší pokles spotřebitelské inflace. Zápis odhalil i diskuzi o snížení úrokové sazby dokonce o 50 bb, které ale nakonec neschválili.

Účto_tip_změny21

Zítra  bude v regionu zveřejněn český konjunkturální průzkum za květen. Česká koruna ale na tento indikátor zpravidla příliš nereaguje. Z Polska se dočkáme maloobchodních tržeb za duben. Podle odhadů by meziměsíčně měly poklesnout o 1,0 % a meziročně zvýšit tempo růstu z 0,1 % na 1,1 %. Zároveň bude zveřejněna polská míra nezaměstnanosti za duben, která by měla poklesnout z 14,3 % na 13,9 %. Horší než očekávaná data by mohla zvýšit očekávání o dalším uvolnění měnové politiky v Polsku.

Česká swapová křivka dnes ve výsledku vzrostla o 1 bb po celé své délce.

Autor článku

Autorka pracuje v jako ekonomická analytička v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).