Hlavní navigace

Koruna den před zasedáním ČNB mírně ztrácela

26. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna den před zasedáním ČNB oslabovala, když se kurz CZK/EUR posunul z ranní úrovně 27,39 na 27,43 (nejvyšší mezibankovní obchod dle agentury Reuters proběhl za 27,46 CZK/EUR).

V podobném duchu probíhalo obchodování i s maďarskou měnou, na druhou stranu polský zlotý si připisoval mírné zisky. V plusu se dnes nakonec pohybovala i další riziková aktiva, například evropské akcie si připisovaly zisky přes 1 %.

V regionu jsme se žádných ekonomických údajů dnes nedočkali, zítra bude nejsledovanější událostí zasedání ČNB. Nová prognóza zveřejněna nebude, toho se dočkáme až na zasedání 7. května. Zasedání by se mělo zúčastnit všech sedm členů včetně Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou. Ta dle veřejných vyjádření patřila spíše k odpůrcům intervence, naopak Jiří Rusnok by se měl na základě svých dosavadních mediálních vystoupení spíše připojit k táboru centrálních bankéřů, kteří využití intervence podporují.

legislativni_zmeny_21

Od zasedání na počátku února jsme se dočkali mnohem lepších indikátorů z reálné ekonomiky, než centrální banka očekávala (povzbudivá data HDP za Q4 12, na která navázala první letošní čísla měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu). Na straně druhé se meziroční růst spotřebitelských cen v lednu a únoru stabilizoval na 0,2 % y/y, tedy o 20 bb níže ve srovnání s předpoklady ČNB. Celkově tedy neočekáváme, že by centrální banka nastavení měnové politiky jakkoliv změnila. Nic překvapivého by neměla přinést ani tisková konference, která začíná 14:15 (lze ji sledovat živě na ČT24). Centrální bankéři již uvedli, že pokud by se ekonomický vývoj vyvíjel v nepříznivém směru, centrální banka spíše prodlouží období, po které bude držet intervenční režim. Rizika prognózy budou patrně vyhodnocena jako vyrovnaná (směrem nahoru působí současné rychlejší oživení, směrem dolů naopak nižší domácí inflace či vývoj na Ukrajině).

Česká swapová křivka se ve středu po celé své délce posunula o 2 bb směrem dolů a následovala pohyb na eurovém protějšku. Jedná se stále o dozvuky holubičích komentářů ECB z předchozího dne. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).