Hlavní navigace

Koruna během klidného začátku týdne mírně posílila

Marek Dřímal

Začátek týdne byl i na středoevropských trzích klidný z důvodu probíhajícího svátku v USA a díky tomu, že jsme se v regionu nedočkali žádných výrazných kurzotvorných faktorů.

Doba čtení: 2 minuty

Koruna oproti své páteční hodnotě posílila o necelé dvě desetiny procenta na úroveň 25,38 CZK/EUR, maďarský forint si připsal dokonce více než třetinu procenta. Makroekonomická data byla zveřejněna pouze v Polsku. Lednová zaměstnanost stoupla o 0,6 % m/m a mírně tak překonala očekávání trhu (+0,5 %). Meziročně je však zaměstnanost v Polsku nižší o 0,8 % y/y (trh –0,9 %). Průměrná hrubá mzda v Polsku vykázala růst jen o 0,4 % y/y, když trh očekával +1,0 %. Zlotý jako jediná středoevropská měna včera proti euru prakticky neposílil a jeho kurz se tak oproti své páteční konečné hodnotě 4,188 PLN/EUR nezměnil.

Dnes se dočkáme dalších lednových údajů z Polska. Zajímat nás bude především průmyslová produkce, která by měla podle očekávání analytiků poklesnout o 3,0 % y/y. Zveřejněny budou i ceny průmyslových výrobců, které by měly podle konsenzu trhu vzrůst o 0,2 % m/m. Nejdůležitějším indikátorem pro celý region však bude dnešní německý únorový ZEW index, který by měl zaznamenat mírný růst a ukázat na další zlepšení nálady investorů na finančních trzích.

Česká swapová křivka včera poklesla o zhruba 3 bb po celé své délce.

Běžný účet obchodní bilance eurozóny vykázal v prosinci přebytek 27 mld. EUR. Sezónně očištěný přebytek dosáhl 13,9 mld. EUR. Objednávky nových aut v eurozóně se v lednu snížily o 8,7 % y/y.Lednová zaměstnanost v Polsku vzrostla o 0,6 % m/m (trh +0,5 %). Meziročně však poklesla o 0,8 % (trh –0,9 %). Průměrné hrubé mzdy se v lednu propadly o 10,5 % m/m (trh očekával –10,8 %). Meziročně mzdy stouply jen o 0,4 % (trh +1,0 % y/y).

dan_z_prijmu

Dnes bude zveřejněn německý ZEW index

Kurz eura proti dolaru se během včerejšího klidného obchodování oproti své páteční hodnotě nezměnil, když společná evropská měna setrvala na úrovni 1,335 USD/EUR. Aktivitu na trzích ovlivnil především svátek v USA, díky kterému se do obchodování nezapojili američtí investoři. Nebyly zveřejněny ani žádné důležité makroekonomické indikátory.

Dnešní den bude co do zveřejněných indikátorů zajímavější. Dočkáme se totiž německého ZEW indexu důvěry finančních trhů v ekonomiku za únor. Leden přinesl výrazný růst především ve složce očekávání situace za 6 měsíců, která poskočila z prosincových 6,9 bodu na 31,5 bodu. Index hodnotící současnou situaci vzrostl jen mírně. A mírný růst se očekává pro obě složky indexu i v únoru. ZEW by tak měl ukázat na další postupné oživení sentimentu v největší evropské ekonomice, což by mělo prospívat i českému hospodářství. Případné pozitivní překvapení při zveřejnění indexu by mělo přinést posílení eura na trhu proti dolaru i regionálních měn. ZEW index bude zveřejněn i pro celou eurozónu, stejně jako prosincová stavební aktivita. Nejedná se ale o blízce sledované indikátory.

Našli jste v článku chybu?