Hlavní navigace

Koruna atakovala nejslabší úrovně od listopadu 2011

23. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Středoevropské devizové trhy byly včera pod výprodejním tlakem. Nejvíce ztrácel maďarský forint, obdobně na tom ale byla i koruna. Co je důvodem?

Zprávy a události

Březnové prodeje stávajících domů v USA zklamaly poklesem o 0,6 % m/m, když trh čekal vzestup o 0,4 %.

 Fed index aktivity z Chicaga zklamal poklesem na dubnových –0,23 bodu z březnových 0,76 bodu. Březnový výsledek byl ovšem vylepšen z původních 0,44 bodu.

Státní dluh eurozóny se v loňském roce vyšplhal na 901,6 % HDP po 87,3 % v roce 2011.

Indikátor ekonomického sentimentu v Maďarsku se v dubnu dále propadl na –21,7 bodu z březnových –18,5 bodu. Zhoršení zaznamenala důvěra podnikatelů i domácností.

Euro na úvod týdne mírně ztrácelo

Z fundamentálního pohledu nebyl úvod týdne na trhu USD/EUR nijak zajímavý, což se promítlo i do kurzového vývoje. Euro se pohybovalo v pouze mírně klesajícím trendu. Z ranních kotací kolem 1,3050 USD/EUR kurz v odpoledních hodinách opatrně mířil pod 1,3030 USD/EUR. Zajímavější bylo obchodování na japonském jenu, kde kurz poprvé od dubna 2009 atakoval hladinu 100 JPY/USD. Trh se obával, že jednání zemí G20 ze závěru minulého týdne přinese nějaké zámky nevraživosti vůči oslabujícímu jenu. To se však nestalo.

Z fundamentálního pohledu bude dnešní den mnohem zajímavější, z pohledu eura to ovšem na povzbudivá data nevypadá. Předstihové indikátory by totiž měly potvrdit, že eurozóna zůstává v recesi. To platí nejen pro ukazatel francouzské podnikatelské důvěry (INSEE) za duben, ale i pro dubnové PMI indexy z průmyslu a ze služeb za jednotlivé evropské země (bohužel včetně Německa) i eurozónu jako celek. Naopak dolar by mohl profitovat z příznivějších ekonomických indikátorů. Předběžný dubnový PMI index by sice mohl mírně klesnout, měl by však bezpečně zůstat nad hladinou 50 bodů, tedy v pásmu zvyšující se aktivity v sektoru. Pozitivní očekávání panují i ohledně březnové statistiky prodeje nových domů.

Koruna atakovala nejslabší úrovně od listopadu 2011

Středoevropské devizové trhy byly včera pod výprodejním tlakem, i když oslabování nebylo nijak panické. Nejvíce ztrácel maďarský forint, který odepsal více než půl procenta své hodnoty na třítýdenní minimum, polský zlotý ztratil necelého půl procenta. Obdobně na tom byla i česká koruna. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě pod 25,85 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se kurz dostal na dosah úrovně 25,95 CZK/EUR. I když tedy oslabení nebylo nijak výrazné, koruna se nachází v blízkosti nejslabší úrovně od listopadu 2011.

Účto_tip_změny21

Měny jsou pod tlakem zejména kvůli blížícím se zasedáním centrálních bank. Maďarský forint doplácí na spekulace související s dnešním jednáním centrálních bankéřů a možné snížení již tak historicky nejnižší klíčové sazby o 25 bb na 4,75 %. Zasedání ČNB se uskuteční 2. května. Je zřejmé, že česká centrální banka již svou klíčovou úrokovou sazbu, která se nachází na 0,05 %, snížit nemůže. Kumulace protiinflačních faktorů tak vede k tomu, že je na ně citlivý měnový kurz – koruna má tendenci oslabovat.

Česká měna se nachází v blízkosti důležité úrovně odporu kolem 25,90 CZK/EUR. Kurz se již po několikáté pokouší nad tuto úroveň dostat, prozatím neúspěšně. Z pohledu technické analýzy by se měl kurz držet v pásmu mezi úrovní podpory 25,60 a právě zmiňovanou oblastí kolem 25,90. Teprve na týdenní bázi významnější prolomení úrovně 25,90 by znamenalo, že se kurzu otevře prostor pro posun k další technické úrovni na 26,15 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).