Hlavní navigace

Koruna a výhled na příští týden

2. 8. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Příští týden bude plný nových dat z české ekonomiky, nicméně jejich vypovídací schopnost může být ovlivněna povodněmi

Česká koruna si během tohoto týdne připisovala mírné ztráty, nicméně další ji patrně čekají. Česká koruna začala tento týden okolo hladiny 25,90 CZK/EUR. Až do středečního poledne koruna posilovala pod 25,80. Kurz CZK/EUR se ovšem od technické podpory 25,73/80 odrazil, čemuž pomohlo i blížící se zasedání ČNB, od kterého hrozily případné intervence či holubičí tón. V pátek odpoledne se koruna obchodovala okolo 25,95 CZK/EUR. Členové bankovní rady ČNB nakonec ve čtvrtek přímé intervence na trhu neschválili, poprvé však o tomto kroku hlasovali. Navíc dle guvernéra Singera nová prognóza ukázala na potřebu dalšího uvolňování měnové politiky, pravděpodobnost intervencí se tak zvýšila. I kdyby k nim nakonec nedošlo, možnost jejich spuštění bude v nejbližší době korunu tlačit směrem ke slabším úrovním, kurz okolo 26,30 by mohl prozatím centrální bance vyhovovat. Tato úroveň je totiž o přibližně 2 % vyšší, než ukazuje prognóza ČNB pro Q3 i Q4 13 (25,80 CZK/EUR). To by mohlo být dostatečné měnové uvolnění v případě nemožnosti dále snižovat sazby.

Tento týden bude zveřejněna z domácí ekonomiky spousta ekonomických údajů. Už v pondělí se dočkáme maloobchodních tržeb za červen, v úterý pak údajů z průmyslu, stavebnictví a ze zahraničního obchodu za stejný měsíc. Údaje z června však budou ovlivněny povodněmi, což bude snižovat jejich vypovídací schopnost ohledně zlepšování stavu ekonomiky. Nakonec ve čtvrtek se dočkáme míry nezaměstnanosti za červenec a v pátek inflace za stejný měsíc.

Maloobchodní tržby by měly v červnu poklesnout o 0,7 % m/m (SA, WDA) a částečně tak vykompenzovat silný růst z předchozího měsíce. Na pokles prodejů v automobilovém průmyslu ukazují nové registrace aut (očekáváme –1,0 % SA, WDA), když negativní dopad záplav by mohl být viditelný právě v tomto segmentu. Nicméně nižší by měly být i prodeje mimo automobilový sektor (-0,6 %). Meziročně by maloobchodní tržby měly v červnu poklesnout o 2 %.

Situace v průmyslu se již pomalu zlepšuje, když od začátku roku výroba kumulativně vzrostla o 1,1 % (SA, WDA). Zlepšení zaznamenávají i předstihové indikátory důvěry, například šetření ČSÚ dosáhla minima v lednu letošního roku o od té doby se zvýšila o 1 bod. Ještě lepší pohled nabízí PMI indikátor, který dosáhl minima v prosinci loňského roku na úrovni 46 bodů a v červnu 2013 se již nacházel na 51 bodech, což už je mírně v pásmu expanze. Určitým problémem prozatím zůstává zahraniční poptávka po autech, jelikož nové registrace aut v EMU a Německu se stále nacházejí blízko svých minim dosažených v prvním čtvrtletí letošního roku. Pozitivní zprávou ovšem je, že to nejhorší z hlediska poptávky má již automobilový průmysl s velkou pravděpodobností za sebou. Dopad červnových záplav na výrobu bude patrně pouze marginální. V samotném červnu by si průmysl měl dále polepšit o 0,4 % meziměsíčně (SA, WDA), meziročně by si průmyslová výroba měla pohoršit o 2,5 %.

Stavební výroba klesá nepřetržitě od roku 2009. Problémy stavebního sektoru jsou dlouhodobé a odráží nízkou výkonnost české ekonomiky – nižší investiční aktivitu podnikatelského sektoru a omezenou poptávku po nemovitostech ze strany domácností. Svoji roli nakonec sehrály i škrty ve veřejných výdajích na infrastrukturní projekty. Od začátku letošního roku do května stavební výroba dále poklesla o 15,1 % kumulovaně (SA, WDA), v červnu by si však měla polepšit o 1 % m/m. I zde lze od záplav očekávat negativní dopad. Na druhou stranu v dalších měsících by měla stavebnictví podpořit popovodňová obnova. Meziročně by stavební výroba měla v červnu poklesnout o 12,2 %, což je lepší výsledek než v květnu (-15,5 %).

Bilance zahraničního obchodu dosahuje během letošního roku dobrých výsledků s průměrným přebytkem necelých 29 mld. CZK měsíčně (SA). V červnu očekáváme obdobný výsledek jako v květnu (cca 29,5 mld. CZK), když zhoršení v obchodu s komoditami by mělo být vykompenzováno zlepšením v obchodu s ostatním zbožím. Obchodní bilance bez sezónního očištění by měla vykázat přebytek 31,2 mld. CZK, což je meziročně o 2,8 mld. více. Nominální exporty by měly meziročně poklesnout o 0,7 %, importy pak o 2,0 %. Ve srovnání s předchozím měsícem však očekáváme růst vývozů o 2,5 % (SA, WDA).

FIN21

Optimističtější začíná být i výhled na trh práce, konkrétně na míru nezaměstnanosti. Ta se na sezónně očištěné bázi začala zvyšovat v dubnu loňského roku ze 6,6 % na letošních červnových 7,7 % (metodika MPSV), nicméně v posledních dvou měsících se tempo růstu výrazně zpomalilo. Známky stabilizace pak vykazuje i míra nezaměstnanosti měřená výběrovým šetřením ČSÚ. Pozitivní jsou i zprávy o tom, že manažeři z průmyslu očekávají růst zaměstnanosti a ve stavebnicí nehodlají v průměru propouštět. Trh práce je tak patrně na bodu stabilizace či velmi blízko něho, naše výhledy počítají se stabilní mírou nezaměstnanosti až do konce příštího roku. Neočištěná míra nezaměstnanosti by se měla zvýšit ze 7,3 % na 7,5 %. Během letních měsíců začínají na trh práce tradičně vstupovat noví absolventi, kteří budou až do září míru nezaměstnanosti zhoršovat.

Spotřebitelská inflace v minulém roce dosáhla v průměru vysokých 3,3 % y/y, nicméně od listopadu jsme svědky relativně rychlé decelerace. V červnu 2013 se inflace nacházela na úrovni 1,6 % y/y a stejný výsledek očekáváme i v červenci. Z meziměsíčního pohledu vidíme mírný růst regulovaných cen o 0,1 %, výrazněji rostly ceny pohonných hmot (+1,9 %). Ceny potravin by naopak měly poklesnout o 2,6 % (-1,5 % SA) kvůli efektu brambor. Cena brambor totiž v předchozím měsíci vzrostla o silných 85,8 % (dopad do inflace potravin ve výši +2,2 pb), což bylo nad rámec typické sezónnosti spojené s nástupem nových brambor na trh. V červenci a srpnu by měl být tento růst vymazán. Ceny ostatního zboží a služeb (korigované ceny) by měly přidat 0,32% m/m, po sezónním očištění by však měly stagnovat. Meziročně by se měla korigovaná inflace stále nacházet v červených číslech (-0,5 %), do kladných čísel by se měla vrátit až na začátku příštího roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).